Kiedyś psycholog przyszedł do kobiety i zadał pytanie:

- Powiedz mi, od kiedy musisz zacząć wychowywać dziecko?

- Ile ma lat? Zapytał psycholog.

- 2,5 roku.

- Więc spóźniacie się dokładnie 2,5 roku.

Ta krótka, ale bardzo pouczająca historia dotyczy niemal każdej matki. Od naszych narodzin nasi rodzice marzyli o stworzeniu nas pełnoprawnymi osobowościami. A teraz my sami, jako rodzice, zastanawialiśmy się, jak wychować cudowne dziecko?

Jednolite zasady w edukacji nie istnieją. Każdy naród, kultura, społeczność plemienna i indywidualna rodzina ma swoje tradycje wychowania, które są niezmiennie kopiowane i przekazywane przez pokolenie. Innymi słowy, wychowanie, które zostało w nas zainwestowane, jest następstwem tego, jak wychowały się nasze praprababki i dziadkowie. Jednak współczesne matki coraz częściej poszukują postępowych sposobów rozwiązania problemu edukacji u dziecka o silnej i niezależnej osobowości. W związku z tym kwestia prawidłowego wychowania dziecka wymaga starannego rozważenia.

Jak nie wychowywać dzieci?

Zacznijmy od negatywnych przykładów. Niestety, wszystkie pokolenia rodziców popełniły pewne błędy, próbując wyhodować nowe pokolenie na własny przykład. Rozdzielmy te błędy na części, abyśmy nigdy ich nie robili.

Jak wychowywać dzieci:

 1. Pamiętaj - twoje dziecko, to jest jedna osoba. Nie oczekuj, że będzie taki sam jak ty i nie żądaj od niego. Istnieje wystarczająco dużo przykładów tego, jak rodzice, którzy nie realizowali swoich planów życiowych, zniszczyli los swoich dzieci.
 2. Nie wyładowuj swojego dziecka zmęczenia, niechęci i irytacji. W rezultacie ryzykujesz uzyskanie osoby w depresji, niezabezpieczonej i niespełnionej w życiu.
 3. Nie śmiej się z obaw dziecka i nie przerażaj go. Na zawsze zapomnij zwrotów takich jak: "Zachowujesz się źle, oddam cię temu wujowi". To, co dorosły wydaje się dziecinne, to prawdziwa tragedia. Aby nie podnosić neurasthenic we własnym domu, naucz swoje dziecko, aby nie bać się i nie być w stanie poradzić sobie z lękiem.
 4. Nie zabraniaj dziecku robić tego, co mu się podoba. Niech to będzie projektant, krąg młodego mechanika lub coś, co nie pasuje do twoich wyobrażeń o tym, jakie powinno być twoje dziecko. Nie zapominaj, że jest oddzielną osobą o własnych interesach i nie masz prawa dyktować mu warunków.
 5. Nie krytykuj. Jeśli zamiast wspierać i wzmacniać samodzielność, rozdzierasz dziecko krytycyzmem i niezadowoleniem, skończysz z ryzykiem szarej osobowości z ogromnym kompleksem niższości.

Na temat "jak nie" istnieje ogromna liczba przykładów. I lepiej, jeśli nigdy nie natkniesz się na te przykłady. O wiele ważniejsze jest, aby na pierwszych etapach rozwoju dziecka znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wychować dziecko bez kary i uczynić go prawdziwą osobą?

Jak podnieść osobowość dziecka?

Tworzenie osobowości danej osoby jest długim procesem, można na nią wpływać, dopóki dana osoba nie skończy 23 lata. Jednak podstawą całej edukacji jest okres czterech lat. Zasadą jest, że wszystko, co udało ci się zainwestować w swoje dziecko przed ukończeniem czwartego roku życia, dostaje się na starość.

Aby zapewnić swoim dzieciom zdrowie psychiczne, musisz w pełni zaspokoić potrzebę zabawy dzieci z dorosłymi:

 1. W przypadku dzieci od roku do 1,5 r. Należy prowadzić gry tematyczne (grzechotki, miękkie zabawki, lalki, gry z piaską w piaskownicy).
 2. W okresie od 1,5 do 3 lat bardziej odpowiednie będą gry fabularne (uśpij lalkę, nakarm matkę itd.).
 3. Dzieci od 3 lat wzwyż chętnie przyjmują gry fabularne (gra w szpitalu, w sklepie, odwiedza zabawki itp.).

Ogromną rolę we właściwym wychowaniu dzieci odgrywa dyscyplina. Tutaj pomoże ci wiedza, jak wychowywać dziecko bez krzyku:

 • do dwóch lat dzieci nadal nie rozumieją znaczenia swoich działań. Przez nieposłuszeństwo znają świat. Dlatego każda kara, łącznie z krzykiem lub mankietem, nie tylko przyniesie owoce, ale także spowoduje rozwój agresji i złości u dziecka;
 • zdarza się, że rodzice są sprzeczni w swoich działaniach. Pewnego dnia mają zły nastrój, a dziecko upada za najmniejsze wykroczenie, a innym razem, w dobrym nastroju, wielu ludzi po prostu nie zauważa tego samego. W ten sposób dziecko po prostu nie może zrozumieć, co jest dobre, a co złe w jego działaniach;
 • Как правильно воспитать ребенка
 • nigdy nie stawiaj siebie ponad swoim dzieckiem. Okropny wychowuje go na tyle, by spotkać się w życiu. Twoim zadaniem jest pokazać, że jesteś jego przyjacielem i partnerem. Jeśli twoje dziecko całkowicie ci ufa, automatycznie zasługujesz na jego szacunek, który wielu stara się wychować z płaczem i karami;
 • Aby nauczyć się nie krzyczeć na dziecko, ważne jest, aby mieć dużo cierpliwości. Pamiętaj - jeśli dziecko popełniło przestępstwo, nie krzycz na niego i nie karaj. Lepiej z nim porozmawiać, poznać przyczyny tego aktu i wyjaśnić, dlaczego nie jest to konieczne. W większości przypadków dzieci popełniają różne wady tylko po to, by przyciągnąć uwagę rodziców.

I wreszcie najważniejszą tajemnicą jest, jak prawidłowo wychowywać dziecko - każdego dnia zaszczepiaj dziecku wiarę w siebie. Potrzebuje twojego wsparcia w każdej minucie podróży swojego życia. Pamiętaj frazy: "Wierzę w ciebie", "Jestem z ciebie dumny", "Możesz", a następnie, słuchając ich od najdroższych i najbardziej ukochanych osób, twoje dziecko wyrośnie na silną, pewną siebie i celową osobę.