Kapryfolium wiciokrzew - ozdobna liana kwitnąca. Gatunek ten jest również nazywany wiciokrzew pachnący za silnym przyjemnym zapachu, rozproszone kwiaty. Szczególnie ten zapach poprawia się wieczorem. Wysokość krzewu jest większa niż 6 m. W pionowym ogrodnictwie części wiejskich domów i willi, liana Kaprifol znajduje wielkie zastosowanie, pięknie umieszczone na żywopłotach, altanach, werandach, łukach. Wiciokrzew kwitnie w maju - czerwca, kwitnąc obficie kwiatami biało-żółtymi lub białoróżowymi. Elegancko wygięta forma kwiatów przypomina orchideę, ma tylko mniejsze rozmiary. Owoce wiciokrzewu wiciokrzewu - czerwone małe jagody, niejadalne.

Sadzenie i pielęgnacja

Kapryfolium Capricole - bezpretensjonalna roślina. Sadzenie i dbanie o kapryfę wiciokrzewu nie wymaga specjalnych umiejętności. Aby winorośl rosła, potrzebuje podparcia drewnianego lub metalowego, a im wyższy szkielet, tym wyższa będzie rosła roślina, lepiej jest sadzić roślinę na wiosnę w luźnej i wilgotnej glebie. Miejsce powinno być wybrane z dostatecznym oświetleniem słonecznym, ponieważ w zacienionym miejscu kwitnienie nie będzie obfite. Na wybranej działce wykopany jest rów, jeśli planuje się posadzić pewną liczbę roślin, lub wykonuje się osobne doły. Na gałęzi sadzenia powinny znajdować się co najmniej 2-3 pąki, które później przekształcą się w łodygi winorośli. Podczas sadzenia pożądane jest, aby piasek i kompost .

Latem wiciokrzew jest podlewany często i obficie, mulcząc glebę i zasilając rośliny złożonymi nawozami. W drugim roku po posadzeniu, pędy są pocięte na 20-30 cm, powodując pojawienie się nowych reakcji, dzięki czemu roślina będzie wspaniale rosnąć. Na starych krzakach przeprowadza się regularne przycinanie gałęzi, aby wiciokrzew kaprysów wyglądał schludnie.

Niektórzy ogrodnicy pod zimą wykonują pełne przycinanie winorośli, pozostawiając niewielki pień. Jeśli jesteś zainteresowany wysokim i rozgałęzionym wiciokrzewem, nie powinieneś tego robić. Kaprys wiciokrzewu wystarczająco odporny na mróz. Ale jeśli według prognoz przewiduje się bardzo ciężką zimę, młodą roślinę można przykryć ręcznymi kijami lub resztkami ogrodowymi. Wiosną przeprowadzane jest przycinanie sanitarne gałęzi zamrożonych w zimie.

Hodowla

Rozmnażanie wiciokrzewu capricole powodowało najczęściej nawarstwianie. Aby to zrobić, niższe gałęzie lekko wkopać się w ziemię i regularnie podlewać. Latem korzenie odrastają, a wiosną przyszłego roku można sadzić młode krzewy. Możliwe jest również rozmnażanie nasion i sadzonek wiciokrzewu. Podczas rozmnażania sadzonek kapryfolium odcięte po kwitnieniu (początek lipca)

przecinają gałęzie dwoma interfromami i umieszczają je w szklarni, także ukorzeniając, jak zakręty.

Choroby i szkodniki

Wiciokrzew wiciokrzew dość odporne na choroby, ale czasem winorośl dotknięte przez szkodniki, grzyby i virusami.Simptomy spowalniającego owadów wysysających - żółknięcie i opadanie liści. Po porażce zjadającej liście szkodniki liście zwijają się i stają się pełne dziur. Stosuje się leki przeciw owadom: "Inta-VIR", "Eleksar", "Rogor-S". Dla Kapelusz ozdobny wiciokrzewu Zapobieganie można opryskiwać winorośli jesienią.

Jeśli na liściach i pędach rośliny pojawiają się plamy, oznacza to, że grzyb wiciokrzewu poraża wiciokrzew. Aby zwalczać choroby grzybowe wczesną wiosną, stosuje się roztwór siarczanu miedzi w ilości dwóch łyżek stołowych na 10 litrów wody. Kiedy się pojawia mączniak prawdziwy stosowany lek "Topaz".

Najgorsze, jeśli choroba wiciokrzewu jest związana z zakażeniem wirusem. W tym przypadku krzak jest wykopywany i spalany, a przy dobrej opiece kapilara wiciokrzewu rozkoszuje się jej kwitnieniem przez wiele lat - w końcu krzew może żyć do 50 lat.