Jeśli na liściach rośliny znajduje się szaro-biały kwiat lub brązowe kulki, roślina jest dotknięta mączniakiem prawdziwym. Lekka powłoka stopniowo zaczyna gęstnieć, a na końcu nabiera brązowego zabarwienia. To nic innego jak grzybnia żyjąca kosztem rośliny. Brązowe kulki są zarodnikami grzyba. Niebezpieczeństwo tej choroby jest następujące: roślina całkowicie traci dekoracyjny wygląd, a dotknięte obszary stopniowo stają się czarne i umierają. Jeśli zostaną dotknięte kwiatostany, nie będą w stanie utworzyć jajnika. Ponadto choroba ta znacznie zmniejsza opór podczas zimowania.

Z reguły początek infekcji występuje na początku lata. W tym okresie zarodniki są uwalniane z owocnika grzyba. W porze suchej podczas upałów, gdy występują gwałtowne wahania temperatury i wilgotności, pojawiają się idealne warunki do rozwoju mączniaka prawdziwego. Zdarza się, że pojawienie się choroby sprowokowało zbyt intensywne stosowanie nawozów azotowych. W przypadku silnego przycinania odmładzającego roślina nie może się oprzeć.

Mączna rosa to choroba grzybicza. Przenoszony jest przez wiatr lub przez rozpylanie wody podczas podlewania.

Jak pozbyć się mączniaka prawdziwego?

Walka z pleśnią zaczyna się od zapobiegania. Latem zapylanie należy przeprowadzać co najmniej 4 razy. Jeśli to możliwe, nie używaj nawozów azotowych podczas pączkowania, to znacznie zwiększa ryzyko choroby. Zwiększ stabilność nawozów potasowych i fosforanowych.

Walka z mączniakiem powinna rozpoczynać się na czas, w przeciwnym razie grozi to epidemią. Grzyb woli zimować na resztkach roślinnych, dlatego bardzo ważne jest, aby usunąć je na czas i spalić lub głęboko umieścić je w glebie.

Na krzaku agrestu i porzeczki należy odciąć dotknięte końce pędów na wiosnę. Pamiętaj, aby karmić krzaki "prawidłowymi" nawozami. Przed i po kwitnieniu roślina powinna być traktowana soda kalcynowana. Raz na 2-3 lata dopuszczalne jest stosowanie opryszczającego roztworu siarczanu żelazawego.

W truskawkach, malinach i dogrose, choroba dotyczy tylko części nadziemnej. W tym samym czasie liście zaczynają rosnąć grubo i koagulować. Możesz spryskiwać rośliny koloidalną siarką raz w tygodniu. Oto kilka przepisów:

  • 50 g siarki miesza się z 5 g siarczanu miedzi i rozcieńcza w 10 litrach wody;
  • zmieszaj 100 g mydła do prania i dodaj 5 g witriolu, wszystkie rozcieńczone w 10 litrach wody;
  • Możesz przygotować roztwór dziewanny w stosunku 1:10, nalegać co najmniej 4 godziny.

Istnieją również sposoby ludowe, w jaki sposób można pozbyć się rosy rosy. Oto kilka przepisów:

  • w 1 litrze wody rozpuść 4 g sody kalcynowanej i 4 g mydła. Roztwór spryskuje się roślinami dwa razy w tygodniu;
  • w 1 litrze wrzącej wody rozpuścić pół szklanki popiołu. Domagaj się dwóch dni. Odcedź roztwór i dodaj 4 g rozpuszczonego mydła. Przetwórz rośliny dwa razy w odstępie tygodniowym.

Mączniak prawdziwy na kwiatach

Dla hodowcy ten problem jest nie mniej istotny, ponieważ choroba często dotyczy kwiatów w pomieszczeniach. jak pozbyć się mączniaka prawdziwego Na przykład mączniak prawdziwy w fiołkach - bardzo powszechne zjawisko. Biały kwiat pojawia się na liściach, kwiatach, łodygach i szypułkach. Stopniowo na liściach rozwijają się wrzody, przestaje rosnąć i umiera.

Ale mimo wszystko istnieją środki do zwalczania mączniaka prawdziwego na kwiatach. Aby zapisać roślinę, musisz odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe. Istnieją specjalne produkty na mączniaka prawdziwego, które można kupić w sklepach dla kwiaciarni. Lek "Topaz" stosuje się zgodnie z instrukcjami dla wszystkich roślin, nawet tych zdrowych. Często wystarczy przetworzyć kwiaty raz.