Niepewny, ale groźny kwiat rośnie na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego - muchołówka wenuska lub muchołówka Dionea, jak to się nazywa. Ta drapieżna owadożerna roślina występuje najczęściej w torfowiskach.

Dionea odżywia się owadami, pająkami, a nawet mięczakami. "Ustnik" tego drapieżnika składa się z dwóch skrzydeł, wzdłuż których krawędzi znajdują się ostre kolce. Wewnątrz znajdują się gruczoły, które produkują pachnący nektar i przyciągają owady do pułapki. Warto ofiary tylko dotknąć wrażliwych włosów na powierzchni prześcieradła, ponieważ odruch natychmiast działa i pułapka się zamyka. To prawda, że ​​drzwi skrzydła wlotu do Wenus są najpierw luźno zamknięte, a owad wciąż ma szansę wydostać się z "ust" drapieżnika. Jeśli tak się stanie, za około jeden dzień otworzy się pułapka.

Taki mechanizm pojawił się w zakładzie, aby wyeliminować "fałszywe wyzwalanie" z powodu kropel deszczu, które wpadły w pułapkę, różne kije i gałązki. Jak tylko pokarm zostanie strawiony i potrwa do dziesięciu dni, liście otwierają się, a "usta" rośliny pozostawiają tylko chitynę owadów. Każda taka pułapka jest przeznaczona tylko dla trzech procesów przetwarzania, po czym po prostu umiera. Fly-catcher Dionea nie ma nieprzyjemnego zapachu, w przeciwieństwie do innych roślin drapieżnych.

Jak wyhodować muchołówkę w domu

Pułapka muchowa Venus jest uprawiana na zewnątrz cieplarnianych w zimie , na loggii, a nawet w terrarium lub akwarium . Możesz wyhodować go w domu w doniczce. Pomimo agresywnego charakteru muchówka domowa może unosić się w domu z małymi białymi kwiatami znajdującymi się na długich łodygach. Z reguły nie jest trudno zadbać o muchołówkę. Najważniejsze jest stworzenie warunków podobnych do naturalnych: dostateczna wilgotność, odpowiednia gleba i dobre oświetlenie.

  1. Roślina kocha światło, ale nie należy umieszczać jej pod bezpośrednim światłem słonecznym. Najbardziej odpowiednie miejsce znajduje się na parapecie wschodnim lub zachodnim, a zimą najprawdopodobniej wymagane jest dodatkowe oświetlenie. Kwiat nie lubi stojącego powietrza, dlatego często przewietrz pomieszczenie, w którym przebywa roślina.
  2. Gleba do muchołówki Venus potrzebuje piasku i torfu. Aby uniknąć wysychania z ziemi, pożądane jest rozsiewanie mchu na wierzchu.
  3. Podlewanie muchołówki z venusem w domu powinno być umiarkowane, w żadnym wypadku nie powinieneś zalewać ani przesuszać rośliny: może umrzeć. Najlepiej umieścić garnek z pułapką Venus na patelni wypełnionej wodą, aby wszystkie dziury w doniczce były pod wodą. Powinien być czysty, w razie potrzeby, należy go zmienić. Podlewaj rośliny najlepiej miękką wodą lub przepuszczaj przez filtr.
  4. Jesienią łowca Dionea zaczyna przygotowywać się na odpoczynek. Liście jej przestają rosnąć, więc woda z patelni musi zostać wylana. Jednak czasami trzeba go jeszcze podlać, nie pozwalając, aby gleba w doniczce wyschła. Zimą garnek z muchołówką najlepiej umieścić w plastikowej torbie i umieścić na dolnej półce lodówki lub przeszklonej loggii. Przeszczep muchołówki może być przeprowadzony na wiosnę, Jak rozwinąć muchołówkę Wenus gdy roślina tylko budzi się ze stanu hibernacji, do tego gleby nie trzeba zabierać z ogrodu, ale tylko z torfu lub piasku i torfu.
  5. Nie możesz drażnić ani karmić owadów z venus flytrap, że możesz zniszczyć swoją roślinę. Pozwól jej złapać i zjeść ofiarę.
  6. Kwiat muchołówki Wenus rozmnaża się, dzieląc krzew lub nasiona.

Muchołówka Wenus jest szczególnie popularna wśród miłośników egzotyki. Przy dobrej opiece Dionea zachwyci Cię pięknym kolorem i ciekawą komunikacją.