Bukszpan to wiecznie zielony krzew, który rośnie na średnich szerokościach geograficznych. Należy zauważyć, że jest to kultura stosunkowo odporna na mróz i całkiem odpowiednia dla naszego klimatu. Buxus sempervirens, co oznacza "wiecznie zielone bukszpan", jest popularny jako roślina ozdobna, którą można łatwo wyciąć i często jest używana do tworzenia mixborders . Wykonuje się z nich również bardzo piękne "żywe rzeźby", formując geometryczne kształty - kule, kostki, stożki, a także figury różnych zwierząt.

Reprodukcja wiecznie zielonego bukszpanu

Krzew jest rozmnażany wegetatywnie i przez nasiona, ale najłatwiejszą i dlatego popularną metodą jest rozmnażanie przez sadzonki. Przede wszystkim powinieneś pomyśleć o miejscu lądowania bukszpanu. Lubi zacienione miejsca, w przeciwnym razie może być w bezpośrednim słońcu. Sadzenie zimozielonego pudełka nie wiąże się z żadnymi trudnościami. Najlepiej sadzić sadzonki w ziemi wczesną wiosną, aby przed zimnem było dobrze ukorzenione i dojrzałe. Jeśli sadzisz tę roślinę jesienią, po prostu wykop ją aż do wiosny, wybierając zacienione miejsce na to.

Dbaj o wiecznie zielone bukszpany

Boxwood to bezpretensjonalna roślina. Opieka nad nim obejmuje obowiązkowe ściółkowanie i kolejne podlewanie. Lepiej jest mielić kłujące igły lub torf. Należy to zrobić pod koniec zimy lub na początku wiosny. Jeśli chodzi o nawadnianie, skrzynia powinna być podlewane odpowiednio latem, w upale i suszy, a także jesienią, przed zimną pogodą. W okresie niezwiązanym z roślinnością lepiej jest czasem podlewać pole - z gleby pobierze tyle wilgoci, ile potrzebuje.

wiecznie zielone drzewo bukszpanowe

Należy również zauważyć, że aby uniknąć śmierci młodych roślin, konieczne jest schronienie pędów, które jeszcze nie usztywniły się na zimę, usuwając tę ​​osłonę wczesną wiosną. Ale latem krzaki rosnące na słońcu są pożądane, wręcz przeciwnie, do cieniowania.

Osobno powinieneś porozmawiać o strzyżeniu. Nawet jeśli nie zamierzasz tworzyć arcydzieł sztuki ogrodowej z krzewów, nadal musisz przyciąć bukszpan. Aby krzak rósł, należy go przycinać raz w roku, najlepiej na początku lata. Cięcie tylko młodych, nowych pędów, ponieważ bukszpan rośnie bardzo powoli.

Jeśli masz w swojej planach fryzurę, powinieneś wiedzieć: przycinanie powinno odbywać się kilka razy w roku, w ciepłym okresie, na przykład w kwietniu, lipcu i wrześniu. Później nie należy tego robić, ponieważ młode pędy przed nadejściem chłodów powinny mieć czas na usztywnienie. Gdy krzew uzyska pożądany kształt, po prostu utrzymuj regularne fryzury.

Boxwood: możliwe choroby i szkodniki

Boxwood to trująca roślina. Jego gałęzie i liście zawierają dużą ilość alkaloidów - substancji niebezpiecznych dla większości żywych istot. Dlatego nie ma tak wielu szkodników pasożytujących na tego typu krzewach.

  1. Monarthropalpus może zepsuć liście bukszpanu. Samica tego owada składa jaja na młodych liściach, a następnie jego larwy wnikają bezpośrednio w tkankę liścia. Walczą z owadami za pomocą owadów, które są spryskiwane krzewami późną wiosną lub wczesnym latem.
  2. zimozielony bukszpan
  3. Pudełko jest również podatne na choroby grzybowe: Volutella buxi wpływa również na liście, które wysychają, a plamy pojawiają się na końcach pędów (sporangia). W walce z grzybami pomocne jest przycinanie krzewów i leczenie fungicydami.
  4. Osłabić roślinę i spowolnić jej wzrost jeszcze bardziej pająki . Są dość trudne do walki, ponieważ ciepły klimat sprzyja ich rozprzestrzenianiu się.
  5. Roślina dotknięta filcem bukszpanu może więdnąć lub wyschnąć. Nie zaniedbuj regularnego przycinania starych suszonych gałęzi i dotkniętych pędów i uważnie monitoruj warunki wzrostu skrzynki.