Ta roślina nie jest nowością dla większości ogrodników, ale ostatnio jej popularność rośnie każdego dnia. Faktem jest, że jagody rośliny są nie tylko jadalne, są w stanie leczyć niestrawność, szkorbut, a nawet anemię. Sadzenie jadalny wiciokrzew gwarantuje własną apteczkę na miejscu, ponieważ owoc rośliny zaleca się stosować w nadciśnieniu tętniczym i różnych chorób serca i układu naczyniowego.

Sadzenie wiciokrzewu

Roślinę można rozmnażać za pomocą nasion lub wegetatywnie. Metoda nasienna jest bardziej skomplikowana i ma kilka wad:

 • owoce roślina da tylko 5-6 lat po posadzeniu;
 • rozmnażanie nasion nie gwarantuje zachowania właściwości odmianowych.

Wiciokrzew - roślina, która jest cross-zapylane, więc powinny być sadzone w pobliżu kilka odmian. Odległość pomiędzy sadzonkami powinna wynosić co najmniej półtora metra. Uprawa i opieka nad wiciokrzewem będzie wymagać cierpliwości i przestrzegania pewnych zasad. Na przykład działka, na której planujesz sadzić sadzonkę powinna być dobrze chroniona przed wiatrem. Lepiej jest wybierać miejsca w pobliżu ogrodzeń lub domów, roślina czuje się dobrze, jeśli zasadzisz obok kilka innych krzewów.

Wiciokrzew można sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Na wiosnę trzeba dogonić Bud, ponieważ roślina budzi się i zaczyna rosnąć dość wcześnie. Ogrodnicy, którzy już opanowali naukę o sadzeniu i pielęgnowaniu wiciokrzewu, powinni zająć się sadzeniem jesienią. Rozważmy teraz kilka zasad dotyczących sadzenia wiciokrzewu jesienią:

 • Posadzone tylko w wilgotnej glebie, gdzie dobre oświetlenie;
 • jeśli gleba jest gliniasta, należy przygotować dobry drenaż;
 • na bagnistej glebie wiciokrzew nie wzrośnie;
 • do sadzenia należy przygotować dziurę o wymiarach 50x50x70 cm, na dole której kładzie się połamane cegły lub gruby żwir (warstwa 10 cm) i ziarnisty piasek (warstwa 10 cm);
 • do otworu do sadzenia wlać 50 g wapna;
 • podczas sadzenia kołnierz korzeni roślin powinny być na poziomie warstwy gleby;
 • przed zaśnięciem usadzamy ziemię, prostujemy korzenie;
 • po zagęszczeniu gleby dokładnie podlać roślinę, przycinając gałęzie do 50 cm;
 • Kilka dni gleba w pobliżu krzewów można mulcz z torfem lub próchnicy.

Wiciokrzew: ostrożność

Wiciokrzew wymaga właściwego sadzenia, ale opieka nad nim jest nie mniej ważna. Zbierać cię szczęśliwym, trzeba nauczyć się właściwej opieki wiciokrzew.

Szczególnie uważnie śledzić rozwój krzewu w pierwszym roku po posadzeniu. W suchym lecie stale podlewaj rośliny, ale tylko powierzchownie. Jeśli miażdżysz ziemię za pomocą trocin lub próchnicy, możesz to zrobić bez obluzowywania. Na wiosnę należy karmić krzew nawozem azotowym. Krzew nie może być po prostu podlewany, musi być uformowany podczas przycinania, a po zebraniu poczekać, aż opadną liście, a następnie ostrożnie Pielęgnacja wiciokrzewu posprzątaj wszystkie śmieci pod krzakiem. Możesz zostawić tylko liście, które w zimnym sezonie będą chronić rośliny przed mrozem.

Nie zapomnij o przycinaniu krzewów. Sekatory wycinają wszystkie suche lub chore gałęzie bez żalu, ponieważ będą zakłócać jedynie dobry wzrost wiciokrzewu.

Właściwa pielęgnacja wiciokrzewu jesienią gwarantuje dobre zbiory. Pamiętaj, aby wprowadzić nawożenie na samym początku jesieni. sole potasowe są podawane w ilości 20 g na 1 m² ziemi. Możesz wprowadzić superfosfat 30 g na 1 m² ziemi.

Gdy temperatura zaczyna spadać do zera, przychodzi czas na port krzak. Pod koniec listopada wiciokrzew pokryty jest warstwą śniegu, do ogrodu można użyć specjalnych gotowych materiałów do okrywania.