Każdy ogrodnik lub ogrodnik amator chce, aby jego fabuła była płodna. A jednym z najważniejszych czynników jest jakość gleby. Nawet jeśli pokrywa gleby na twojej stronie nie jest najbardziej płodna, zawsze możesz ją poprawić za pomocą kompostowania własnymi rękami.

Kompost jest naturalnym nawozem otrzymywanym z rozkładu składników organicznych (opadłe liście, zgniłe owoce, chwasty). Wszystko to jest specjalnie zbierane i umieszczane w skrzyni kompostowej, gdzie nawóz stopniowo dojrzewa, gnije. Jest wspomagany przez wszelkiego rodzaju drobnoustroje glebowe - od najmniejszych bakterii do gnojowców i dżdżownic. Kompost dojrzewa od jednego sezonu do kilku lat, w zależności od warunków zewnętrznych i jego zawartości. Na przykład dojrzeje znacznie szybciej, jeśli dodasz specjalne leki biologiczne zawierające skoncentrowane mikroorganizmy, aby aktywować procesy.

Kompost stopniowo dojrzewa - w dolnej jego części procesy rozkładu są bardziej intensywne i zazwyczaj do końca sezonu jest już gotowy nawóz. Gotowy do użycia kompost ma wygląd jednorodnego materiału sypkiego i pachnie ziemią.

Jak zrobić kompost?

Jak zrobić kompost to cała nauka, ma swoje własne zasady i prawa.

Pierwszą zasadą właściwego przygotowania kompostu jest zapewnienie odpowiedniej ilości wilgoci i ciepła. Jeśli "zbierasz" kompost stopniowo, gdy gromadzi się materia organiczna, jak to często robią właściciele działek gospodarstwa domowego, wtedy przykryj pudełko czarną folią. Najpierw przyciągnie promienie słoneczne, ogrzewa kompost na zewnątrz, a po drugie, zachowa niezbędny reżim wilgoci. Jeśli położysz kompost od razu, możesz pokryć go ziemią, suchą trawą, skrzynia kompostowa opadłe liście. Umieść kompostownik z tyłu działki, najlepiej w cieniu drzewa.

Co do skrzyni kompostowej, powinna ona mieć postać sześcianu o powierzchni około 1,5 m. Jest to konieczne, aby "mikroklimat" był utrzymywany w masie kompostowej - stała wilgotność i temperatura, aby kompost nie wysychał, ale w tym samym czasie czas i nie przegrzany.

Nie umieszczaj zainfekowanych, chorych roślin na kupie kompostu. Jeśli chcesz uzyskać naprawdę wysokiej jakości nawóz, lepiej umieścić tam zmiażdżony rumianek, pokrzywy, mniszek lekarski lub krwawnik pospolity. Rośliny te przyczyniają się do szybszego powstawania próchnicy.