"Chaber, chaber, mój ulubiony kwiat" - słowa ze słynnej piosenki dla dzieci odzwierciedlają poglądy i opinie wielu miłośników tworzenia ogrodu na podwórku lub na placu budowy. Wyhodowanie chabra z nasion nie jest trudnym procesem, ponieważ roślina ta jest dość bezpretensjonalna pod względem pielęgnacji i bardzo uwielbia promienie słoneczne, od których staje się piękniejsza. Dziś ten kwiat jest szeroko stosowany w projektowaniu krajobrazu, przy tworzeniu klombów i różnych kompozycji, które stają się harmonijną ozdobą każdego ogrodu i dziedzińca.

Podstawowe wymagania dotyczące sadzenia i pielęgnacji chabrów

Tak więc, decydując się na stworzenie w swoim ogrodzie bzu-niebieskiego "pola" delikatnych kwiatów, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka podstawowych wymagań, które pomogą każdej gospodyni sadzić i dbać o chabry:

  1. Pierwszą rzeczą, od której należy zacząć, jest określenie miejsca przyszłego kwitnienia. W przypadku chabrów odpowiednia jest gleba zewnętrzna, położona w miejscach o dobrym oświetleniu słonecznym. Nawiasem mówiąc, światło jest jednym z najważniejszych parametrów do uprawy tej rośliny. Dlatego konieczne jest sadzenie sadzonek w pewnej odległości od siebie: 15-50 centymetrów, co zapobiegnie powstawaniu cienia w procesie wzrostu chabrów.
  2. Podlewanie chabrów nie jest często, ale jak gleba wysycha, ponieważ susza tej rośliny nie jest tak straszna jak wiele innych. Na przykład taka odmiana jak "Marszałek" wcale nie boi się jałowej gleby z powodu jej potężnego systemu korzeniowego. Jeśli chodzi o inne gatunki, umiarkowane podlewanie jest dla nich odpowiednie.
  3. Pytając, jak posadzić chabry, wielu miłośników ogrodów zaczyna wybierać właściwą glebę. Nie ma jednak nic niezwykłego, ponieważ roślina ta jest odpowiednia żyzną glebą o wysokiej zawartości humusu i obojętnej kwasowości. Ważne jest, aby od czasu do czasu poluzować glebę, pozbyć się jej chwasty , a jeśli gleba jest nadal ciężka i gliniasta, to dodaj piasek.
  4. W uprawie chabrów nie wolno nam również zapominać górny opatrunek , które powinno być wykonane raz na dwa tygodnie z dodatkiem złożonego nawozu w wysokości 20-30 gramów na metr sadzenia. Dzięki takiemu opatrunkowi kwitnienie będzie obfite i długie, a za każdym razem, gdy podziwia jej ogród, gospodyni będzie mogła cieszyć się pięknem bzu-niebieskim, stworzonym przez nią. Konieczne jest jednak, podobnie jak w przypadku podlewania, obserwowanie umiaru w nawozach, z uwagi na to, że jeśli użyjesz kwiatów zbyt często i często, liście staną się żółte i spowolnione.

Uprawa chabrów z nasion jest łatwa i prosta.

Tak więc nie ma nic trudnego w uprawie nasion chabra. Nasiona, nawiasem mówiąc, hodują tylko roczną różnorodność roślin. Siew powinien rozpocząć się w pierwszych dniach maja i natychmiast wysłać roślinę do gleby specjalnie stworzonej dla chabrów. W takim przypadku, jeśli kochanka postanowiła sadzić sadzonki w doniczkach, należy to zrobić najpierw w doniczce torfowej, sadzenie i pielęgnacja chabrów po umieszczeniu go już w maju otwarty grunt. Zgodnie z tą metodą możliwe będzie zapobieganie niepotrzebnym przeszczepom, które są słabo tolerowane przez chabry z korzeniami korzeniowymi. Dziesięć dni później pojawią się pędy, a na początku drugiego roku po siewie rozpocznie się kwitnienie. Pod koniec lata, te pędy, które zakwitły, muszą zostać pocięte, a nasiona, które dojrzewały, zbierają się i pozostawiają do następnej uprawy.

Ogólnie rzecz biorąc, uprawa chabrów z nasion jest raczej prostym i niezbyt kłopotliwym zajęciem. Najważniejsze w tym biznesie jest przestrzeganie wszystkich prostych zaleceń, utrzymanie i zapewnienie niezbędnych warunków, a następnie roślina będzie rosła i cieszy oko. Chabry to bardzo wdzięczne kwiaty, a pielęgnacja i pielęgnacja "odpowiadają" swoim szlachetnym błękitem, który nawet najmniejszy i prosty ogród sprawia, że ​​jest przytulny i słodki.