Fakt, że nie wszystkie zakupione produkty są równie użyteczne, jest od dawna znany, w związku z tym coraz częściej można zauważyć, że młode nowoczesne gospodynie preferują domowe produkty: domowy majonez, ser, kefir, a nawet jogurt. Popularność produktów domowej roboty nie jest aż tak wielka, ponieważ brak zagęszczaczy, barwników i konserwantów gra na naszą korzyść, a wytwarzanie produktów domowych jest w przeważającej części znacznie tańsze niż ich kupowanie.

W tym artykule dowiemy się, jak zrobić jogurt w domu i rozważyć wszystkie niuanse tego procesu.


Jak zrobić jogurt naturalny?

Przygotowanie jogurtu w domu, na początku, nie jest takie proste, jednak zrozumienie technologicznych i mikrobiologicznych szczegółów tego procesu, staje się jasne, że robienie jogurtu własnymi rękami nie jest dużo trudniejsze niż kupowanie go w supermarkecie.

Tak więc, aby rozpocząć, wybierz przystawkę: aptekę lub płyn do przechowywania lub sproszkowany kwas Lactobacillus, laktokoków lub ciepłolubnych paciorkowców, razem - pierwszy element składowy przyszłego produktu. Bez względu na to, jak bardzo się starasz, nie można samemu przygotować jogurtu na jogurt, ale skoncentrowane kultury można zastąpić kilkoma łyżkami gotowego jogurtu, bez wypełniacza.

Drugim kluczem do udanego gotowania jest utrzymanie technologii gotowania. Przed gotowaniem należy wysterylizować używane naczynia: garnek i łyżkę, używając pary lub po prostu wlewając wrzącą wodę. Lepiej jest trzymać garnek o grubych ściankach lub podwójnych dnach, aby lepiej się ogrzać. Nawiasem mówiąc, idealna temperatura do fermentacji jogurtu mieści się w zakresie od 40 do 44 stopni.

Jogurt bez jogurtu można gotować przez około 5-6 godzin, tym dłużej - kiełbasa będzie gotowym produktem, ale nie przesadzaj, w przeciwnym razie może zamieniać się w mleko zsiadłe. Konsystencja gotowego produktu jest umiarkowanie gruba i gęsta, lekko lepka, ale nie grudkowata.

Aby przerwać gotowanie, po zakończeniu procesu startowego patelnię z jogurtem umieszcza się w lodówce i konsumuje do 4-5 dni.

Jak zrobić jogurt w domu?

Ten przepis opisuje przygotowanie jogurtu bez specjalnego fermentu i na podstawie już gotowego produktu. Kupując jogurt na zakwasie, pamiętaj o jego składzie: nie powinien zawierać żadnych dodatków ani wypełniaczy (tylko mleko i składniki z zakwasu), a okres przydatności do spożycia nie powinien przekraczać 1 miesiąca. Należy również unikać produktów, które zostały poddane obróbce cieplnej lub oznaczone jako "produkt jogurtowy".

Składniki:

  • mleko (tłuszcz) - 1 l;
  • Jogurt - 100 g

Gotowanie

Mleko doprowadzić do wrzenia, gotować przez około 5 minut, a następnie schłodzić do 40 stopni, nie zapomnij usunąć utworzonej piany. Wlewamy jogurt do schłodzonego mleka i dokładnie mieszamy za pomocą trzepaczki. Ponadto naszym zadaniem jest utrzymywanie temperatury na poziomie 40 stopni. Można to osiągnąć na kilka sposobów: wlać mieszaninę do termosu, owinąć patelnię kocem i położyć na baterii lub umieścić pojemnik w piekarniku ze stałą 40 stopni. W każdym razie czas fermentacji trwa średnio 5-6 godzin, w tym czasie nie można otworzyć ani przenieść patelni! Po fermentacji sprawdzamy konsystencję - jeśli jogurt jest umiarkowanie płynny, wówczas można go ekstrahować i schładzać, ponieważ będzie gęstnieć z czasem.

Przepis na jogurt wiejski z zakwasu

Użyj gotowych drożdży jeszcze wygodniej.

Składniki:

Przepis na jogurt z zaczynem
  • mleko - 1 l;
  • zakwas - 1 torebka.

Gotowanie

Mleko jest podgrzewane, gotowane i chłodzone, jak w poprzedniej recepturze. Zakwas rozpuszcza się w 2-3 łyżkach mleka i miesza z pozostałą ilością. Następnie staramy się utrzymać temperaturę za pomocą termosu, piekarnika lub baterii, upewniając się, że temperatura nie spada poniżej 40 stopni. Po 5-6 godzinach produkt jest gotowy do użycia.

Kilka łyżek jogurtu można przechowywać przez 2-3 dni, jako przystawkę do następnego gotowania.