Bardzo dobrze znany jest fakt, że mężczyźni i kobiety są bardzo różni. Często jednak różnice te nie działają na zasadzie "przyciągania przeciwieństw", ale wręcz przeciwnie. Pod wieloma względami stereotypy związane z płcią wpływają na wzajemne zrozumienie. Są to pewne wzorce zachowań, stabilne obrazy-symbole, narzucane przedstawicielom różnych płci przez opinię publiczną.

Role i stereotypy dotyczące płci

Według naukowców, obecność określonych ról, które mężczyźni i kobiety odgrywają w społeczeństwie, jest główną przyczyną pojawiania się stereotypów związanych z płcią. Tak dawno temu w Rosji było tradycja , że ten człowiek jest zaręczonym, obrońcą, głową domu. A kobieta jest matką, opiekunką ogniska, nauczycielem. Jednak na obecnym etapie nastąpiły zmiany w świadomości społecznej, które pozostawiły swój ślad, w tym podział obowiązków mężczyzn i kobiet. Piękne damy nauczyły się zarabiać, wychowywać dzieci w samotności, podejmować samodzielne decyzje. A wielu przedstawicieli silniejszego seksu z kolei opanowało "pracę" gospodyń domowych i niań, przenosząc obawy dotyczące rodzinnego wsparcia finansowego na barki swoich małżonków. A jednak pozostałości z przeszłości nie zniknęły, po migracji do "seksualnych" znaczków.

stereotypy dotyczące płci

Przykłady stereotypów związanych z płcią

Najczęstsze stereotypy dotyczące płci w nowoczesnym społeczeństwie to:

  1. Mężczyźni mają silny seks, a kobiety są słabe (chociaż od dawna udowodniono, że kobiety mogą być bardziej stabilne, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym).
  2. Przedstawiciele silniejszego seksu nie powinni płakać (chociaż łzy są naturalną reakcją żywego organizmu).
  3. Mężczyźni mają wyższe intelekt (po prostu kobiety mają lepiej rozwiniętą półkulę odpowiedzialną za sferę emocjonalną).
  4. Niezamężna kobieta jest gorsza (samotne panie są dziś dalekie od rzadkości i w żaden sposób nie uważają się za nieszczęśliwe lub wadliwe).
  5. Głównym celem kobiet - rodziny i dzieci, mężczyzn - kariery (wiele kobiet radzi sobie z wieloma, a wielu mężczyzn woli być dobrymi tatusiami i mężami, a nie zdobywcami kariery Everest).

Należy zauważyć, że silny wpływ na stereotypy płci i reklamy. Z lekką ręką tego przemysłu w świadomości masowej ustalono następujące role społeczne-symbole:

  1. Kobiety - flirt miasta, wzorowa żona, kobieta biznesu, uwodzicielka.
  2. Mężczyźni to poszukiwacze przygód, macho, uwodziciel, odnoszący sukcesy biznesmen, "wieczny chłopiec", sportowiec, wzorowy człowiek rodzinny.
stereotypy dotyczące płci1stereotypy dotyczące płci2
stereotypy dotyczące płci3stereotypy dotyczące płci4
stereotypy dotyczące płci5stereotypy dotyczące płci6
stereotypy dotyczące płci7stereotypy dotyczące płci8