Wszyscy wiedzą, że czosnek jest doskonałym lekarstwem na zapobieganie grypie i przeziębieniom. Ponadto poprawia metabolizm, jest w stanie obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienia, służy jako profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych, pomaga w leczeniu miażdżycy i cukrzycy. Ogólnie rzecz biorąc, nie produkt, ale spiżarnia zdrowia. Oprócz tego, że dodaje się go jako przyprawę do różnych potraw, z niej również powstaje olej czosnkowy. Podzielimy się z Wami różnymi przepisami na gotowanie oleju czosnkowego.

Jak zrobić olej słonecznikowy z czosnku?

Składniki:

 • czosnek - 1 głowa;
 • Nierafinowany olej słonecznikowy - 0,5 l.

Przygotowanie

Gotowanie oleju z czosnku zajmie Ci sporo czasu i wysiłku, a pikantny smak na pewno zostanie zapamiętany i podziwiany.

Dzielimy główkę czosnku na goździki. Każdy obrany i podzielony na pół. Sterylizuj potrzebną pojemność, włóż przygotowany czosnek i zamknij pokrywkę. Teraz mamy do czynienia z olejem: podgrzej go do około 180 stopni i ostrożnie wlej do pojemnika z czosnkiem, szczelnie zamknij i schowaj w chłodnym miejscu (nie w lodówce) na tydzień. Następnie bierzemy słoik i po kilku warstwach gazy wlej olej do innego sterylnego słoika. To wszystko, olej słonecznikowy czosnku jest gotowy. Możesz przechowywać go w lodówce.

Z tego oleju uzyskuje się doskonałe sosy do sałatek. I jest używany do przygotowania różnych sosów. Przy okazji, na ten sam przepis, można przygotować i oliwy z oliwek z czosnkiem.

Przepis na masło czosnkowe

Składniki:

 • masło - 200 g;
 • czosnek - 7 ząbków;
 • koperek - do smaku;
 • sól, pieprz czarny mielony - do smaku.

Przygotowanie

Wycieramy masło wcześniej z lodówki, aby mieć czas na stopienie. Czosnek jest czyszczony i przepuszczany przez prasę, a zieleń koperkowa zostaje zmiażdżona. Połącz wszystkie składniki, dodaj sól i pieprz do smaku i dobrze wymieszaj. Otrzymaną masę składa się w odpowiednim pojemniku lub zawija się w folię i przesyła do lodówki. Masło czosnkowe doskonale nadaje się do przygotowywania różnych kanapek, bardzo dobrze wcierać je mięsem lub drobiem przed pieczeniem.

Olej z czosnku lnianego

Słonecznik, oliwka, masło, regularnie jemy, ale z jakiegoś powodu całkowicie zapominamy o oleju lnianym. Ale na próżno, ponieważ jest niezwykle przydatny dla naszego ciała. Spożywanie oleju lnianego w żywności zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 37%, zawiera kwasy tłuszczowe Omega 3, Omega 6, Omega 9, witaminy A, E, F.

Składniki:

 • czosnek - 20 g;
 • Olej lniany - 200 ml.

Przygotowanie

Przygotowany i oczyszczony czosnek przepuszcza się przez prasę, umieszcza w pojemniku wypełnionym olejem lnianym, miesza i przechowuje w lodówce. Okresowo wstrząsamy pojemnikiem, a po tygodniu będziesz mieć gotowy gotowy sos do sałatek.

Smażony olej z czosnku - ekspresowy przepis

Składniki:

 • czosnek - 2 głowy;
 • olej - 400 g;
 • masło czosnkowe
 • groszek z czarnego pieprzu;
 • tymianek

Przygotowanie

Czosnek podzielony na goździki, oczyść je i przeciąć na pół. Na patelni odłóż plastry czosnku z plastrami, wlej olej. Możesz wziąć oliwkę i słonecznik, który najbardziej lubisz. Dodaj przyprawy. Umieść patelnię w piekarniku i gotuj w temperaturze 150 stopni około godziny. Podczas gotowania czosnek będzie miękki. Wyjmij przygotowany olej z piekarnika, pozwól mu trochę ostygnąć i wlej do przygotowanego sterylnego pojemnika. Olej ten można przechowywać w lodówce nie dłużej niż 1 miesiąc.