Wszyscy doskonale wiemy, że ludzkie ciało nie może obejść się bez tłuszczy, białek i węglowodanów. Ale z jakiegoś powodu zdarzyło się, że składnik tak ważny jak włókno , przemawiała niedawno, a właściwie bierze czynny udział w funkcjonowaniu naszych narządów wewnętrznych.

Pokarmy bogate w błonnik są dość różnorodne i łatwo dostępne, co pozwala absolutnie każdemu na włączenie go do swojej diety. W naszym artykule dowiesz się, co należy jeść, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość tego przydatnego składnika.

Korzyści z żywności bogatej w błonnik

Na początek zauważamy, że włókno to włókna roślinne zawarte w liściach i skórki warzyw, owoców, nasion i fasoli. Nie rozpuszcza się w jelitach, ale z drugiej strony pochłania wszystkie substancje, które nie są potrzebne organizmowi, żużle, toksyny i usuwa je z organizmu. Dlatego produkty, w których występuje wiele takich włókien, są po prostu niezbędne do utrzymania diety.

Jedzenie pokarmów bogatych w błonnik pomaga pozbyć się problemów trawiennych, zapobiega zaparciom, hemoroidom, rakowi jelita grubego, chorobom sercowo-naczyniowym. Również celuloza nie zapewnia szybkiej absorpcji glukozy przez organizm, co pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, zmniejsza wchłanianie cholesterolu, co pomaga zapobiegać tworzeniu się kamieni żółciowych.

Teraz skoncentrujemy się na tym, co żywność jest bogata w błonnik? To jest przede wszystkim warzywa i owoców ze skórą, co jest bardzo ważne, ponieważ znajduje się w skorupie owocu lub warzyw, które zawierają najwięcej zarówno błonnika jak i innych użytecznych substancji. Następnie idź otręby zbożowe, wszystkie rodzaje płatków, mąkę pszenną, orzechy itp.

Aby ułatwić Ci wybór produktów bogatych w błonnik, stół przygotowany przez ekspertów będzie dla Ciebie doskonałym pomocnikiem. Przypomina niewielką listę różnych produktów spożywczych w procentach, co pomaga szybko wybrać i obliczyć, ile potrzebujesz do jedzenia.

Bogaty w błonnik stół

Na przykład dzienna dawka włókna dla osoby wynosi 30-35 gramów. Korzystając ze stołu z listą pokarmów bogatych w błonnik, łatwo jest zorientować się, która porcja owsianki pszennej lub otrębów może zostać zjedzona, aby nie przekroczyć określonych norm i nie zaszkodzić ciału.

Ponieważ intensywne spożywanie żywności bogatej w błonnik może prowadzić do odwodnienia, jeśli zdecydujesz się na dietę i zjesz trochę owoców-warzyw, pamiętaj, aby pić więcej wody, pomaga to nie tylko oszukać żołądek, ale także uchronić się przed niepotrzebnymi problemami ze zdrowiem.