Płatki zupy - oryginalne i dość popularne danie kuchni polskiej, czyli gęstą zupę blizn (obtuhi). Blizny wołowe lub cielęce (czasami - żołądek świni) służą do przygotowania tradycyjnej polskiej zupy. Rosół (na kościach) przygotowywany jest z pietruszką, selerem i marchewką. Do bulionu dodaje się przyprawy: liść laurowy, startą gałkę muszkatołową, kilka grochu czarnego i zielonego, goździków, majeranku, a czasami innych suchych przypraw i soli. Można również włączyć składniki takie jak smalec, cebula, brukiew i mąka pszenna.

Sekret popularności

Tradycja gotowania kolb jest szeroko rozpowszechniona w Polsce ze względu na wartość odżywczą i przyjemny, jasny smak tej zupy z bardzo prostych i niedrogich składników. Flyaki jest często spożywany rano po wczorajszej uczcie - bogaty i pikantny gorący bulion poważnie przyczynia się do złagodzenia kaca i regeneracji. Ponieważ w blizny znajduje się duża ilość kolagenu, zupa lniana jest również bardzo przydatna do specjalnego odżywiania podczas zdrowienia z powodu urazów (rozciąganie, dyslokacje, złamania). Ponadto kolagen pomaga zachować młodość skóry, dlatego polscy obywatele lubią flakony.

Jak gotować kolby?

To danie jest gotowane przez długi czas (zwykle co najmniej 4-5 godzin). Technologia jest spowodowana długim przygotowaniem blizn (dokładne czyszczenie za pomocą soli kuchennej, wielokrotne gotowanie ze zmieniającą się wodą, pośrednie zmywanie). Podają flaki po polsku w gorących potrawach w głębokich talerzach lub ceramicznych misach.

Składniki:

 • 400 gramów blizn wołowych lub cielęcych;
 • gramy 200 kości wołowych z pozostałym mięsem;
 • gram 200 korzeni (marchew, korzeń pietruszki, seler, cebula);
 • 30-50 gramów naturalnego masła;
 • gram 20 mąki pszennej.
 • gałka muszkatołowa;
 • goździk;
 • liść laurowy;
 • czarny i czerwony pieprz;
 • słodka papryka grochowa;
 • majeranek.

Gotowanie:

Możesz kupić obraną bliznę. Jeśli blizna nie zostanie oczyszczona, należy ją ostrożnie zeskrobać nożem, kilkakrotnie spłukać ciepłą wodą i posypać solą. Zeskrobać sztywną szczotką, spłukać 2-3 razy zimną wodą, następnie zagotować, odcedzić, a kolejne 2-3 razy zimną wodą. Jednocześnie z tymi manipulacjami gotujemy wywar z kości na osobnej patelni, polewamy połowę, aw pozostałym bulionie będziemy gotować przygotowaną bliznę przez co najmniej 4 godziny. Przez 15-20 minut, aż blizny będą gotowe, wkładamy połowę przygotowanych warzyw do bulionu. Będziemy wycinać pozostałe warzywa ze słomy i zaoszczędzić na głębokiej patelni na stopionym tłuszczu (olej). Dodaj mąkę i brązowy do jasnego złotego koloru. Rozcieńczyć niewielką ilością zimnego bulionu i gotować przez kilka minut. Ochłodzić ukończoną bliznę bez wyjmowania jej z bulionu, a następnie wyjąć i złożyć w durszlak. Odetniemy bliznę cienkimi cienkimi paskami, wrzucimy do zawartości patelni, doprawimy solą i przyprawimy suchymi przyprawami. Jeśli to konieczne, dodaj więcej bulionu. Powinno to zrobić gęstą zupę, którą będziemy rozlewać w miski z zupami i - może być podawane na stole. Osobno podajemy ser mielony, czerwoną i czarną mieloną paprykę i majeranek. Możesz podać szklankę gorzkiej nalewki jako aperitif.

Prawie flyaki jak gotować kolby

Jeśli nie podoba ci się blizny wołowe i cielęce (to raczej specyficzne danie), możesz w zasadzie zrobić podobną zupę z kurczaka. Liczba składników będzie taka sama, ale zamiast kości wołowych, weź kurczaka z powrotem. Przygotuj komory: odetnij je od grubej krawędzi, usuń zawartość wraz z żółtym filcem, dobrze spłucz. Gotowane kurczęce żołądki również będą dość długie - nie dłużej niż półtorej godziny. Następnie dodaj zupę zgodnie z poprzednim recepturą. Zupy tej nie można nazwać flaki w tradycyjnym sensie, ale gęsta i bogata zupa z kurczaka również doskonale resuscytuje kaca i zawiera dużo składników odżywczych.