W całej historii ludzkiej cywilizacji być może żaden inny element nie odzwierciedlał tak barwnie cech charakterystycznych epoki, jak historia mody. A jeśli na początku pojawienia się odzieży ludzkości miał cel czysto praktyczny, to wkrótce tradycyjna funkcja estetyczna zostanie dodana do tradycyjnej funkcji ochronnej. Historia pojawienia się mody dla zachodniej cywilizacji można przypisać epoce rzymskiej. Rzymianie nie tylko kontynuują starożytną egipską tradycję, poświęcając różne kolory różnym bóstwom, ale także wprowadzają barwę do palety kolorów - na przykład szlachetna purpura mogła być noszona tylko przez patrycjuszy. Pierwszy przykład kod ubioru była też rzymska toga - Senat, dwór i stadion, na którym Rzymianie mogli się pojawić tylko w togach. Toga została wykonana z wełny lub lnu. Do tworzenia bardziej wyrafinowanych tkanin używano nici jedwabnych, a nawet złotych.

Po majestatycznym Rzymie kostiumy wczesnego średniowiecza wyglądają prosto, a nawet biednie. Na pierwszym miejscu znów funkcjonuje. Męskie i damskie stroje mają przeważnie długą koszulę. Barwniki są rzadko używane. Ubrania są wykonane z lnu, konopi, a nawet pokrzyw (pamiętaj o historii Andersena!) Sytuacja radykalnie się zmieniła w wyniku krucjat. Jest to XI-XII wiek, większość badaczy związanych z historią pojawienia się mody, rozważa początek jej formowania.

Moda średniowiecza i renesansu

Krucjaty radykalnie zmieniają społeczeństwo europejskie. To z tych czasów wywodzi się historia kobiecej mody i kobiecego stroju. Kult pięknej damy wprowadza dekolt, dopasowane sukienki, rękawy spadają na podłogę - najbardziej kobiecy wizerunek ostro odcina się od brutalnego mężczyzny. Wkrótce w średniowiecznej mody istnieje inny trend, który został opóźniony o kilka stuleci. "Niewygodna moda" - nakrycie głowy w kształcie stożka, osiągające najwyższą szlachetność metrowych, zawiniętych skarpetek, które musiały wiązać, niesamowicie długie pociągi - miało to podkreślać status szlachty i jej wyłączność.

Epoka renesansu wnosi swój wkład w historię mody i stylu. Jeanne z Portugalii, aby ukryć ciążę pozamałżeńską, wprowadza szkielety spódnic (w szczycie ich rozkwitu osiągają 7 metrów średnicy). Kolejnym modnym elementem są nacięcia na rękawach górnej sukienki, przez które widoczna jest niższa koszula - przyjmowana jest zarówno w strojach damskich, jak i męskich. Ale nie można obejść się bez modnych ciekawostek - jakie są hiszpańskie spodnie-buffy, krótkie i okrągłe, wypchane z wnętrza pakleya, czy wielkie peruki z czasów Ludwika XIV, w których oprócz biżuterii często można było znaleźć owady, a nawet myszy.

Moda współczesności

Olbrzymie zmiany w historii rozwoju mody przyniosły erę rewolucji burżuazyjnych. Członkowie klubu jakobińskiego dali bilet do życia w męskich spodniach, czasy Napoleona wróciły do ​​mody w starożytności, aw 1880 roku pojawił się żeński gorset. Wiek XIX był naznaczony wyglądem kurtki i niezwykle wysoką zmianą modnych trendów. Na przykład historia mody kapeluszowej odnotowała zmianę w jednym sezonie 30 (!) Modeli mody. Kapki, kaptury, berety, turbany, kapelusze "Bibi" - XIX wiek nie tylko wpływa na różnorodność kobiecych modeli, ale także szeroką gamę męskich nakryć głowy: od szacownego cylindra po kowbojski kapelusz, który pojawił się w 1865 roku. Dwudziesty wiek tworzy prawdziwy przełom w historii światowej mody. Tango i Charleston znacząco skracają długość i objętość sukienek, zalotne kapelusze - tulipany znajdują się na krótko przyciętych włosach. A w 1926 roku Coco Chanel przedstawił świat mała czarna sukienka , która zapoczątkowała historię współczesnej mody.

Historia mody 1Historia mody 2Historia mody 3
Historia mody 4Historia mody 5Historia mody 6
Historia mody 7Historia mody 8Historia mody 9