metoda szacunku lub jak nauczyć dziecko spać Dzieci dorastają, a czasami po drodze rodzice mają pytania dotyczące ich reedukacji. Bardzo często mamy i tatusiowie, ciesząc się chwilami intymności z dzieckiem, popełniają błąd, zabierając go ze sobą do łóżka lub ciągle kołysząc dziecko na arenie. Ale dziecko dorastało i już czas zasnąć samodzielnie, ale dziecko uporczywie domaga się uwagi rodziców, odmawiając zasypiania. Jak nauczyć dziecko spać na własną rękę, pomoże zrozumieć metodę Estivil, która w wielu krajach świata dowiodła swojej pozytywnej strony. Ten program wychowywania dziecka do samodzielnego snu został opublikowany po raz pierwszy w roku 96 XX wieku. Opracowała swojego słynnego hiszpańskiego lekarza na zaburzenia snu.

Jak działa ta technika?

Metoda dr Estiville polega na tym, że dzieci, które były wcześniej przyzwyczajone do zasypiania z matką zasnąć niezależnie. Podstawą tej doktryny jest system ignorowania wymagań malucha z punktu widzenia psychologii dziecka.

Na przykład w książce lekarz cytuje zachowanie dziecka komunikującego się z dorosłymi za pośrednictwem systemu "popyt-działanie". Karapuz wie bardzo dobrze, że jeśli nie wolno mu czegoś robić, jak chce, to pożądane można uzyskać przez płacz i płacz, a to jest najbardziej skuteczny sposób, aby przyjąć pożądane od rodziców.

Metoda zasypiania Estivil mówi matkom i ojcom, jak zachowywać się z dzieckiem, które niegrzeczny przed snem:

  • ignorujcie płacz dziecka, nawet jeśli płacze bardzo;
  • okazywać wytrzymałość i cierpliwość;
  • za każdym razem, wracając do pokoju do okruszków, wyjaśniając, że w ten sposób uczy się spać sam;
  • wyraźnie utrzymać ograniczenia czasowe podczas nieobecności dziecka w pokoju.

System dr. Estiville polega na tym, że zgodnie z ustalonymi odstępami czasu dziecko pozostaje sam w ciemnym pokoju, po uprzednim umieszczeniu go w łóżku. Tę procedurę powtarza się kilka razy, aż miękisz zasypia, a przed rozpoczęciem dziecko wyjaśnia, że ​​w ten sposób uczy się spać. Czas, w którym można opuścić okruchy pokoju, pokazany w tabeli:

Metoda Dr. Estee

To zależy od dnia szkolenia i tego, ile razy rodzice opuścili pokój. Na przykład, jeśli zajęcia odbywają się drugiego dnia, to po raz pierwszy możesz opuścić dziecko przez 3 minuty. Jeśli zaczął płakać, musisz wrócić i położyć go ponownie, po czym powinieneś wyjść z pokoju na 5 minut, itd.

Punkt widzenia psychoterapeutów na temat metody Estiville

Opinia psychologów na temat metody Estiville jest bardzo różna. Niektórzy twierdzą, że taki trening szkodzi okruchowi, ponieważ może się wystraszyć, nie spać w nocy, budzić się wiele razy i nazywać matkę, a inni, wręcz przeciwnie, powiedzieć, że jeśli sytuacja jest znana dziecku, to nie ma w tym nic złego.

Ale najważniejszym obaleniem metody doktora Estiville'a jest to, że nie każde dziecko zaczyna zasypiać niezależnie podczas sugerowanych terminów, a tutaj warto zastanowić się nad wiekiem i rozwojem psychicznym dziecka. W procesie uczenia się musisz uważnie monitorować zachowanie okruchów, aby te klasy nie przerodziły się w psychozę z obawy przed puszczeniem ręki matki przed pójściem spać.