W psychologii istnieje wiele terminów, których znaczenie nie zawsze jest jasne. Jednym z nich jest eskapizm. W języku angielskim oznacza to "być zbawionym", "uciec". Eskapizm przejawia się w pragnieniu ucieczki od rzeczywistości i życia w twoim wyimaginowanym świecie.

Escapism - co to jest?

Escapism to zjawisko społeczne, które polega na dążeniu osoby lub grupy ludzi do pozbycia się powszechnie akceptowanych standardów życia w społeczeństwie. Podstawą eskapizmu jest kwestia poprawności i ponownego przemyślenia norm przyjętych przez społeczeństwo, zbieżnych w pewnych pojęciach. Głównym warunkiem powstania takiego zjawiska jest wysoko rozwinięta społeczność, w której aspołeczność nie prowadzi do śmierci, podobnie jak w przeszłości, kiedy karą za poważne zbrodnie był wygnanie i ostracyzm.

Escapism - Psychologia

Eskapizm w psychologii nie jest uważany za osobną chorobę. Terminologia medyczna nie używa tego terminu, ale w niektórych przypadkach manifestuje się to jako manię. Dopóki człowiek nie będzie w stanie kontrolować samego siebie, a nie całkowicie zagłębić się w fikcyjny świat, nie znajduje się w niebezpieczeństwie. Escapism może być aktywny lub pasywny. W stanie aktywnym manifestuje się:

  • praca;
  • nauka;
  • gry.

Ewolucja pasywna manifestuje się:

  • medytacja;
  • czytanie książek;
  • oglądanie filmów.

Escapism - Przyczyny

Eskapizm jako zjawisko społeczne może objawiać się na różne sposoby. Częściej jest to marzeniem lub grą wyobraźni lub fantazji. Starając się stworzyć wokół siebie idealny świat, ludzie z zamierzchłych czasów wymyślili religie lub kulty, w których każdy zajmuje jego miejsce. Istnieją jednak również bardziej poważne powody manifestacji eskapizmu. Może to niepotrzebnie uraz psychiczny lub nadużywanie wyobraźni.

Takie stany przejawiają się w fanach gatunku fantasy, hazardzistów i kinomanów. Ci ludzie są tak zanurzeni w swoim fikcyjnym świecie, że powrót do rzeczywistości jest bardzo trudny. W niektórych przypadkach warunek ten może powodować agresywny eskapizm. Wśród osobowości "zależnych" specjaliści wyróżniają anormalnych eskapistów, których wycofanie się z rzeczywistości kończy się psychicznymi lub umysłowymi upośledzeniami, a także umiarkowani, którzy potrafią w odpowiednim czasie i niezależnie "powrócić" do rzeczywistości.

Co to jest niebezpieczny eskapizm?

Według wielu autorów literatury medycznej objawy eskapizmu i autyzmu są nieco podobne. Autorzy nie są w stanie nawiązać kontaktu towarzyskiego i nawiązać połączenia ze światem zewnętrznym. Escapism - "choroba" o charakterze mentalnym, w której "chory" nie może powrócić do realnego świata. Główną cechą wyróżniającą te patologie jest to, że autystyczny , w przeciwieństwie do eskapistów, nie ma wewnętrznego spokoju.

eskapizm

Escapism - jak się pozbyć?

Ponieważ w oficjalnej medycynie znaleźć odpowiedź na pytanie: "Escapism - co to jest?" Nie odniesie sukcesu, sposobów pozbycia się tego należy szukać niezależnie. Jeśli zrozumiesz, że twoja wyobraźnia uniemożliwia ci życie, musisz spróbować pozbyć się "różowych okularów" i powrócić do rzeczywistości. Aby znaleźć swoją metodę radzenia sobie z eskapizmem, musisz dokładnie przeanalizować swoje życie, zakazać sobie nurkowania w swoim świecie. Ustal sobie listę spraw i wdrażaj małe fantazje. Dzięki ich realizacji w życiu nie będziesz miał czasu na złudzenie.

Eskapizm w kinie

W dzisiejszym świecie istnieje wiele przykładów eskapizmu. Można go zobaczyć nie tylko w stanie prawdziwych ludzi, ale także w literaturze i filmie. Kilka przykładów tego, jak eskapizm jest przekazywany do filmów:

  1. "Lovers" (Francja, 1958) - opowieść o świeckiej lwicy Jeanne Tournier, która nie cierpi z powodu materialnych niedociągnięć i ma wszystko dla szczęśliwego życia, ale brakuje jej rodzynek, które mogą uczynić jej egzystencję pełną.
  2. "Tata w podróży służbowej" (Jugosławia, 1985) - film oczami sześciolatka, który w ten sposób wyjaśnia częstą nieobecność papieża obok niego.
  3. "Dreamers" (Wielka Brytania-Włochy-Francja, 2003) - trzech młodych ludzi żyje w ich świecie, ogląda filmy i nie zwraca uwagi na demonstracje na ulicach, budowane barykady.
  4. "Niebiańskie stworzenia" (Nowa Zelandia, 1994) - film o "nowym" życiu uczennicy Polina, który zmienił się po pojawieniu się koleżanki z klasy Julii w jej świecie fantasy.