Psychologowie twierdzą, że gesty mogą powiedzieć jeszcze więcej o emocjach człowieka niż jego słowach, ponieważ najczęściej wykonujemy ruchy ciała nieświadomie, na automatach, słuchając wewnętrznych doznań i nie zawsze potrafimy je kontrolować. Dlatego warto jest poznać znaczenie gestów, takich jak ręce, aby zrozumieć, jak ta druga osoba jest szczera, otwarta, spokój lub pobudzenie, itd.

Co oznaczają gesty i dłonie?

Ludzkie ręce prawie zawsze są widoczne. I zawsze mają dużo uwagi w sytuacjach komunikacyjnych. Jeśli twój przeciwnik jest przytłoczony silnym emocje , jego dłonie i ręce raczej nie będą spoczywać, najprawdopodobniej przekręci coś w dłoniach, uderzy coś, dotknie rzeczy, ubrania, włosy itd. Ważne jest, aby wiedzieć, o czym mówią gesty rąk, aby poprawnie interpretować zachowanie rozmówcy, skupiając się nie tylko na słowach.

Pierwszym gestem, który może wiele powiedzieć o osobie, jest powitalny uścisk dłoni. Jeśli jest dominujący, najpierw wyciągnie rękę, odwracając ją dłonią. Chcąc okazywać szczególny szacunek, a nawet służalczość, ludzie wyciągają ramiona w dół. Zwinny, niekolidujący i nieco nieśmiały przeciwnik, najprawdopodobniej da ci przewróconą rękę. W niepewnym, osłabionym człowieku dłoń będzie spięta i wyprostowana, a uścisk dłoni będzie słaby.

Inne gesty rąk i ich znaczenie:

 • osoba często rozkłada ręce na boki i pokazuje dłonie - jest szczery i otwarty na komunikację;
 • skrzyżowane ręce i dłonie, przeciwnie, mówią o czujności, a nie gotowości do kontaktu;
 • układane na siebie dłonie wskazują przeciwnik nadmuchany samo znaczenie;
 • ręce w kieszeniach, zwłaszcza gdy dana osoba siedzi w tym samym czasie - znak agresji i drażliwości;
 • ręce są w ruchu, osoba nieustannie gładzi włosy dłońmi, dotyka twarzy itp. - próbuje kłamać;
 • mężczyzna zakrywa usta dłonią - nie zgadza się z tobą, ale nie ma odwagi się sprzeciwić;
 • wyprostowane, przyciśnięte do siebie dłońmi - znak celowej i ciężkiej komunikacji osoby;
 • dłonie leżą na krawędzi stołu - przeciwnik oczekuje od ciebie wsparcia;
 • wygięte szczotki - osoba nie chce konflikt , gotowy na każdy kompromis w komunikacji;
 • jedna ręka trzyma nadgarstek drugiej osoby - osoba nie jest pewna swoich czynów i słów, ale próbuje kontrolować siebie.

Najczęstsze gesty palców i ich znaczenie

Są tak zwane międzynarodowe gesty, które ludzie z całego świata dobrze rozumieją. I często są używane do pokonania bariery językowej. Mimo to należy ostrożnie posługiwać się niektórymi gestami znanymi Europejczykom, na przykład w muzułmańskim i niektórych innych krajach. Wszakże tutaj mogą być interpretowane jako nieprzyzwoite.

Tak więc dobrze znany znak "OK" - złożone razem palce kciuka i palca wskazującego to zwykle wyraz uznania. Ale w Brazylii i krajach arabskich oznacza to intymne związki i jest uważany za obraźliwy. W Japonii ten gest należy rozumieć jako pytanie "Ile to jest?".

co oznaczają gesty rąk

Wartość innych gestów palców:

 • palce związane z "zamkiem" - wyraz cichej niezgody z Twoimi słowami, nawet jeśli osoba uśmiecha się w tym samym czasie, pamiętaj, aby odrzucić twoją ofertę;
 • palce zaciśnięte w pięść - znak powściągliwej agresji, twój przeciwnik może eksplodować;
 • połączone koniuszki palców, tworzące chatkę - znak zaufania rozmówcy w sobie, czuje poczucie wyższości, a twoje słowa sprawiają mu pobłażliwy uśmiech.