Obecnie palenie jest prawdopodobnie najczęstszym nawykiem. Co więcej, wielu zaczyna palić jako nastolatek. Ale w miarę upływu czasu od złego nawyku trzeba odmówić, pod wskazaniami lekarza lub z innych powodów. A potem pytasz siebie, co dzieje się z ciałem, kiedy rzucisz palenie, czy możesz zranić się, jeśli nagle przestaniesz palić?

Co dzieje się z ciałem po rzuceniu palenia?

W ciele osoby, która rzuciła palenie, zmiany zaczynają się natychmiast, ale nie tylko pozytywne. Zobaczmy, co dokładnie się dzieje.

Fizyczne przywiązanie do nikotyny prawie znika w pierwszym tygodniu. W tym czasie ilość tlenku węgla we krwi zmniejsza się, nabłonek przewodu żołądkowo-jelitowego zaczyna odzyskiwać, przepływ krwi do płuc i serce wzrasta, a funkcja płuc poprawia się. Wśród działań niepożądanych są nudności, zawroty głowy, kaszel, uczucie guza w gardle, skóra jest sucha, łupy, małe pryszcze są możliwe. Normalne odczucie smaku zostaje przywrócone, chociaż do tej pory dotyczy ono wyłącznie produktów o jasnym smaku - owoców cytrusowych, wędzonego mięsa, serów.

Pod koniec drugiego tygodnia oskrzela zostają przywrócone, zranione sadzą, komórki skóry są aktywnie odnawiane, metabolizm jest poprawiony, możliwe jest zwiększenie masy ciała lub zmniejszenie, kaszel prawie ustępuje. Może wystąpić uczucie osłabienia i ból głowy. Poprawiony apetyt.

Do siódmego miesiąca wzrasta zmysł węchu i smaku, kaszel praktycznie znika. W jedenastym miesiącu płuca zostają przywrócone, przez co dozwolone jest trening siłowy, bieganie i chodzenie.

Ile kosztuje przywrócenie ciała po rzuceniu palenia?

Czyszczenie ciała po paleniu wymaga długiego okresu. Objętość płuc powróci do poprzedniego poziomu w ciągu miesiąca, problemy z oddychaniem znikną po sześciu miesiącach, aw ciągu roku ryzyko chorób serca i naczyń znacznie się zmniejszy. Ale pełne odzyskanie ciała po paleniu staje się możliwe dopiero po dziesięciu latach. Co więcej, dużą rolę odgrywa czas palenia. Im dłużej istniejesz jako palacz, tym dłużej twoje ciało wróci do zdrowia i tym trudniej będzie ci poradzić sobie z nałogiem.

Jak czyścić ciało po paleniu?

Jak przywraca się ciało po paleniu i ile czasu potrzeba na oczyszczenie, teraz z grubsza reprezentujemy. Oczywiście, wielu boi się efektów ubocznych, którzy chcą problemów skórnych, drżenia rąk i zawrotów głowy? Ale możliwe jest, jeśli nie w ogóle, usunięcie skutków ubocznych rzucenia palenia, a następnie znaczne ich zmniejszenie. Co należy zrobić, aby przywrócić ciało po paleniu?

  1. Popraw dietę, potrzebujesz witamin. Dlatego jedz świeże zioła, świeże warzywa i owoce. Uzyskaj multiwitaminę, ponieważ długotrwałe palenie (działanie nikotyny) niszczy witaminę C i witaminy z grupy B.
  2. Teraz organizm nie ma wystarczającej ilości witaminy A i beta-karotenu, ponieważ te substancje są potrzebne do przywrócenia oskrzeli i płuc. I przyspieszyć jak czyścić ciało po paleniu ten proces, musisz pomóc organizmowi usunąć szkodliwą substancję smolistą. Aby to zrobić, weź odwary oregano lub fioletowego tricolor. Wlać łyżeczkę suchej rośliny ze szklanką gorącej wody i pić jak herbatę.
  3. Zapasy białka i aminokwasów również wymagają uzupełnienia, więc szklanka mleka (najlepiej mleka koziego) powinna być wypijana każdego ranka.
  4. Aby odzyskać sprawność fizyczną, często chodzić na świeżym powietrzu. A kiedy stan płuc zaczyna pozwalać, idź na sport. Cóż, zacznijcie odwiedzać basen - pływanie i przywracanie systemu i organów pomoże, a formularz wróci.