Piramidy, sekrety starożytnej cywilizacji i piękna Kleopatra - oto, co przychodzi do głowy na myśl słowa Egipt do zwykłego człowieka. Projektanci mody idą dalej niż niejasne skojarzenia, robią ubrania w egipskim stylu i biżuterii, które pozostają aktualne przez wiele lat.

Egipski styl ubioru

Tradycyjnymi elementami stroju w starożytnym Egipcie są Kalaziris (długi, napięty sarafan na pasach) i pasek na ramię (pelerynę, która jest zaciśnięta z węzłem na klatce piersiowej, pozostawiając otwarte ramię). Sukienki współczesnych egipskich kobiet są skromniejsze - to długa czarna sukienka (galabey) i szalik w tym samym kolorze. Naturalnie inspiruje projektantów bardziej Starożytny Egipt.

Czym charakteryzuje się odzież w egipskim stylu?

Odzież w stylu egipskim wyróżnia się linią prostą. Zazwyczaj sukienkom można przypisać przywiązanie do geometrycznych kształtów - trapezu, prostokąta lub trójkąta. Geometria może być wyrażona zarówno w kroju, jak iw dekoracji sukienki. Draperie są często używane, ale ubrania nigdy nie kołyszą się. Podstawowymi kolorami są biały, złoty, turkusowy, granatowy, zielony i czerwony. Wzory geometryczne, pióra, kwiaty lotosu, wizerunki piramid i bogów starożytnego Egiptu są często używane do ozdabiania kostiumów. Również styl starożytnego Egiptu można prześledzić w oryginalnym wystroju sukienki - śliniaki ozdobione koralikami, koralikami, haftami, a nawet metalowymi płytkami.

Ale przede wszystkim (i najczęściej) nie interesuje nas zwykłe ubranie, wykonane w dowolnym stylu etnicznym, ale stroje na specjalne okazje. Na przykład, jak wyglądają sukienki ślubne w egipskim stylu? Tak, ogólnie rzecz biorąc, w przypadku takich sukienek zasady są takie same - proste linie, trójkąt lub trapez widać wyraźnie w kształcie. Często dla sukien ślubnych użyto kolumnowego kształtu. Niezależnie jednak od stylu suknia ślubna w stylu egipskim jest obowiązkowa, aby idealnie siedzieć, podkreślając kobiecość jej właściciela, a główną różnicą tych sukienek będzie symboliczna ozdoba, na przykład kwiat lotosu. Roślina ta przez wiele pokoleń Egipcjan czczona jest niemal tak samo święta.

Egipskie stroje są dość zamknięte (zarówno w starożytności, jak iw nowoczesnym Egipcie), jest oczywiste, że projektanci mody nie bardzo to lubią. Dlatego stylizacje mogą być bardziej otwarte niż tradycyjne stroje, chociaż mini sukienki nie pasują do egipskiego stylu.

Egipskie ozdoby

Od czasów starożytnych egipskie kobiety uwielbiały uzupełniać swój wizerunek różnymi dodatkami i biżuterią - piękne pasy, bransoletki, naszyjniki i kolczyki, a Kleopatra trudno sobie wyobrazić bez tego wszystkiego. Oczywiście jej biżuteria była kosztowna, panie pięknie dekorowały się produktami z mniej wartościowych metali. Biżuteria wykonana z metali szlachetnych została uzupełniona ametystami, turkusami, afgańskimi lazurytami i granatami.

Ale pomimo ich miłości do "bibelotów", Egipcjanie nie byli jak drzewa Nowego Roku (niż często nasi rodacy grzeszą, wkładając wszystko, co znaleziono w trumnie). A wszystko dzięki gustowi i rygorystycznej zasadzie - wszystkie biżuterie zostały wybrane tak dokładnie, jak to możliwe z boku - brano pod uwagę kolory, liczbę biżuterii na sukience, a nawet samopoczucie pani garderoby.

Typowe dla Egiptu można nazwać biżuterią z symboliką religijną (Ankh, oko Ra), szerokimi okrągłymi naszyjnikami z kamieniami (to także kojarzy się z religią, krągowym symbolem Słońca i Boga Ra) i szerokimi metalowymi bransoletkami. Często też były ozdoby z wizerunkiem Skarabeusza - symbol bogactwa. Egipski styl stroju Ta sama symbolika jest często używana do stworzenia tatuażu w egipskim stylu.

Fryzury w egipskim stylu

Aby każda stylizacja odniosła sukces, musisz pomyśleć o sukience, biżuterii i fryzurach. Co zbudowano na jego głowie mieszkańca starożytnego Egiptu? Często były to małe warkocze, ułożone w trapezoidalny kształt fryzury. Znani Egipcjanie ozdobili włosy przedmiotami wykonanymi z cennych materiałów. Włosy w egipskim stylu można nazwać nowoczesnym placem, ponieważ to byli mieszkańcy kraju faraonów, którzy byli przodkami tej fryzury.

Jak widać, egipski styl zawsze można rozpoznać po wyraźnych liniach i surowych geometrycznych kształtach. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz zostać mieszkańcem starożytnego Egiptu na jeden dzień.