W celu stałego monitorowania stanu kobiety, miesięcznik lekarski przydziela kilka testów - niektóre badania są wykonywane tylko raz, inne są planowane do dostarczenia co miesiąc. Jednym z tych badań jest badanie krwi D-dimer podczas ciąży, które pomaga określić jego poziom i wykryć obecność lub brak zakrzepów krwi, aby zapobiec wystąpieniu zakrzepicy, aw konsekwencji zatykaniu żył. Przy ujemnym wyniku testu lekarz wyklucza zakrzepicę. Jeśli wynik jest pozytywny, wyznaczyć dodatkowe badania w celu znalezienia możliwej przyczyny. W celu szybkiej diagnostyki i zapobiegania powikłaniom zakrzepowo-zatorowym i DIC (naczyniowemu zespołowi krzepnięcia) konieczne jest przeprowadzenie testu D-dimeru dla każdej kobiety w czasie ciąży.

Co to jest D-dimer?

Wiele kobiet nawet nie wie, skąd pochodzi i ogólnie, czym jest D-dimer. Lekarze wyjaśniają, że w celu zapobiegania takim chorobom, jak pojawienie się zakrzepicy żylnej, choroby nerek, cukrzycy i zatorowości płucnej, konieczne jest przeprowadzenie analizy na poziomie D-dimeru podczas ciąży.

Pod wpływem trombiny podczas krzepnięcia krwi powstaje fibryna, która rozpuszczona w osoczu wiąże się ze ściankami naczyń krwionośnych. Kiedy ta fibryna jest cięta, u ciężarnych tworzą się D-dimery. Analiza D-dimerów podczas ciąży jest zawsze wykorzystywana do badania koagulogramu, ponieważ jest on uformowany w ciele tylko pod warunkiem powstania tych dwóch procesów.

D-dimer podczas ciąży jest enzymem białkowym, który powstaje w procesie rozpuszczania skrzepu krwi, który pojawia się, gdy skrzepy krwi. Są to fragmenty cięcia fibryny, według wyników analizy krwi, możliwe jest określenie ryzyka powstania skrzepliny. Żywotność D-dimerów wynosi nie więcej niż 6 godzin.

Analiza D-dimerów w ciąży

Identyfikacja poziomu D-dimerów podczas planowania ciąży jest bardzo ważna, ponieważ jej odchylenie od normy jest niebezpieczne dla ciężarnej i płodu i jest obarczone chorobami, takimi jak stan przedrzucawkowy i gestoza . Jeśli jego wskaźnik we krwi przyszłej mamy jest podwyższony, oznacza to, że krew jest gęsta i mogą w niej tworzyć się mikroukłady, zatykając naczynia włosowate, w wyniku czego dochodzi do zaburzeń krążenia krwi w macicy. Im wcześniej wykryje się odchylenie, tym łatwiej będzie uniknąć komplikacji.

Immunoturbidymetria jest metodą ilościowego wykrywania D-dimerów. Aby odpowiednio przygotować się do badania należy:

  • nie spożywaj tłustych pokarmów przez 24 godziny przed badaniem;
  • wyeliminować stres emocjonalny i fizyczny na pół godziny przed analizą;
  • Nie palić, dopóki oddanie krwi nie potrwa 30 minut.

D-dimer - jaka jest norma podczas ciąży?

Szybkość D-dimerów we krwi podczas ciąży nie powinna przekraczać 248 ng / ml. Podczas "interesującej" pozycji kobiety wskaźnik ten może wzrosnąć trzy lub nawet cztery razy w stosunku do normy. Dopuszczalny jest wysoki D-dimer podczas ciąży. Wynika to z faktu, że w układzie hemostazy występują znaczące zmiany spowodowane fizjologiczną aktywacją procesu krzepnięcia.

Analiza d-dimerów podczas ciąży

Uważa się, że w pierwszym trymestrze poziom D-dimerów wzrasta półtora raza, w drugim trymestrze, jak w trzecim - trzykrotnie (nie więcej niż 1500 ng / ml), w porównaniu z normalnym poziomem. Wskazujemy maksymalne wartości, więc jeśli wskaźniki D-dimer (d-dimer) są niskie lub niskie w ciąży, w stosunku do normy, nie martw się.

D-dimer podczas ciąży IVF

Powinieneś wiedzieć, że leki podawane podczas IVF , stymulują wzrost D-dimerów podczas ciąży. Dlatego podczas procedury IVF konieczne jest sprawdzenie hemostazy we krwi kobiety w ciąży.