Gestoza jest powikłaniem ciąży, charakteryzującym się upośledzeniem funkcjonowania wielu narządów i układów organizmu. Warunkowo podziel się wczesnym i późnym rodzajem stanu przedrzucawkowego. Wczesna gestoza kobiet w ciąży nazywana jest notoryczną zatruciem, której towarzyszą nudności i wymioty. Późna gestoza u kobiet w ciąży występuje od około 20 tygodni.

Stan przedrzucawkowy konwencjonalnie dzieli się na czyste i złożone formy. Pierwszy występuje u absolutnie zdrowych przyszłych matek. Częstsze łączone formy występują na tle istniejącej lub leczonej choroby: odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie wątroby, zaburzenia tarczycy i trzustki, nadnercza itp. Gestoza jest niebezpieczna nie tylko dla samej kobiety - kiedy ten stan się rozwija, rozwija się niewydolność fito-łożyskowa, w wyniku której płód cierpi na brak tlenu i składników odżywczych. Jeśli kobieta ma drugą ciążę, stan przedrzucawkowy może powrócić, jeśli choroba rozpoczęła się we wczesnym stadium ciąży i jest ciężka.

Objawy gestozy u kobiet w ciąży

Możesz rozpoznać gestozę za pomocą następujących znaków:

  1. Przyszłe matki rozwijają ciężki obrzęk, najczęściej na nogach. Kobieta nie będzie mogła nosić butów, z trudem zgnie jej palce. Wynika to z faktu, że w łożysku znajdują się substancje, które naruszają naczynia. Białko osocza i płyn przenikają do tkanki, pojawia się obrzęk.
  2. Z powodu obrzęku u kobiety w pozycji nagle pojawia się nadwaga.
  3. Głównymi objawami ciąży podczas ciąży jest pojawienie się białka w moczu. Z biegiem czasu naczynia krwionośne w nerkach są zaburzone, a cenne białko z krwi dostaje się do moczu.
  4. Z powodu utraty płynu ciało przyszłej matki potrzebuje wysokiego ciśnienia krwi, aby równomiernie rozprowadzić ciało.
  5. Jeśli stan przedrzucawkowy nie zostanie rozpoznany na czas, obrzęk się nasili. Nie tylko narządy wewnętrzne puchną, ale także łożysko. Pojawią się nowe objawy w postaci bólów głowy, senności, muchy w oczach. Ten stan nazywa się stanem przedrzucawkowym. Pojawienie się drgawek nosi nazwę rzucawki, której towarzyszą powikłania, takie jak udar, niewydolność nerek itp.

Gestoza kobiet w ciąży - leczenie

Możliwe jest zdiagnozowanie tej patologii, głównie z powodu częstej ogólnej analizy moczu, w której znajduje się białko, w celu monitorowania masy ciała i ciśnienia przyszłej matki.

W łagodniejszych postaciach do leczenia gestozy podczas ciąży wystarczająca jest kontrola stanu pacjenta. To nie rozpocznie patologii. Przy bardziej złożonych postaciach choroby pacjentowi zaproponuje się pójście do szpitala, na co lepiej nie odmówić, a gdy gestoza drugiej połowy ciąży zostanie zredukowana do takich procedur i czynności:

  • przyszła mama powinna trzymać się diety, w której należy ograniczyć spożycie płynów (do 1 l dziennie), soli, ale zwiększyć ilość pokarmów białkowych;
  • kobiety są przepisywane leki obniżające ciśnienie krwi, na przykład magnezja, apressin, dibazol i inne;
  • pacjentowi będą podawane napary (domięśniowe lub dożylne) w celu poprawy krążenia krwi w organizmie i łożysku, w tym;
  • dla ustalenia równowagi fitosanitarnej należy przepisać witaminy B6 i B12, aktovegin;
  • kobietom zaleca się środki uspokajające.

Czas trwania szpitala zależy od ciężkości stanu przedrzucawkowego i zwykle trwa od 2 do 4 tygodni.

drugi stan przedrzucawkowy ciąży

Zapobiegawcze utrzymanie gestozy u kobiet w ciąży

Niestety nikt nie jest ubezpieczony na stan przedrzucawkowy. Ale możliwe jest zapobieganie przepełnieniu w bardziej złożoną formę. W tym celu zaleca się kobietom w ciąży zmniejszenie spożycia soli i słone potrawy. Dieta oczekujących matek powinna być zdominowana przez żywność o wysokiej zawartości białka. Kobieta potrzebuje codziennych spacerów na świeżym powietrzu, aby poprawić ukrwienie. Przyszłe matki nie powinny ominąć wizyt u ginekologa i badań - pozwoli to zidentyfikować stan przedrzucawkowy i zapobiec niebezpiecznym konsekwencjom zarówno dla matki, jak i płodu. Przy okazji, jeśli kobieta ma drugą ciążę po stanie przedrzucawkowym, choroba jest łagodna lub wcale się nie pojawia.