Kotlety to tradycyjne danie przygotowywane na świątecznym stole i do codziennego spożycia. Wartość odżywcza i kalorii hamburgery zależą przede wszystkim od składu mięsa mielonego. Różnorodne kotlety z mięsa mielonego pozwalają na gotowanie szerokiej gamy dań, zarówno dla miłośników mięsa, jak i dla przekonanych wegetarian.

Nie mniej ważnym czynnikiem w kwestiach żywienia i zdrowego żywienia jest metoda przygotowania i metoda obróbki cieplnej. Najczęściej kotlety są smażone lub gotowane na parze. W tym samym czasie nawet hamburgery wykonane z tego samego mielonego mięsa podczas smażenia i gotowania na parze będą miały inną wartość energetyczną. Zawartość kaloryczną kotletów parowych będzie niższa niż smażona, a także zawartość tłuszczu.

Jeśli ugotujesz rozdrobnione kotlety drobiowe za pomocą smażenia, kaloryczność 100 g gotowego produktu wyniesie około 250 kcal, a ten sam gotowany na parze kotlet z kurczaka będzie miał około 130 kcal. Zawartość kalorii smażonych pasztecików znacznie wzrasta z powodu zastosowania tłuszczu roślinnego lub zwierzęcego, podczas gdy smalec ma najwyższy wskaźnik zawartości tłuszczu i wartości energetycznej. Ponadto w procesie smażenia z mielonego mięsa ekstrahuje się dodatkowy tłuszcz i zachodzą zmiany biochemiczne, które zwiększają jego kaloryczność.

Kotlety z mięsa mielonego i kalorii

Zastanów się, ile kalorii przypada na mięso. Produkty z czystego mięsa wieprzowego mają najwyższy wskaźnik - około 460 kcal na 100 g, jeśli zmiesza się go na pół z mieloną wołowiną, zawartość kalorii zmniejszy się z powodu mniejszego mięsa do 360 kcal.

Niższy wartość energetyczna kurczaki drobiowe i rybne, zboża i kotlety warzywne mają najniższą stawkę. Na przykład, kotlet z indyka będzie miał kaloryczną zawartość od 200 do 220 kcal podczas smażenia i tylko 140 kcal.

Tabela przeciętnych kotletów kalorycznych podczas smażenia i gotowania na parze
hamburgery z kalorii z indyka

Aby zmniejszyć kaloryczność kotlety mogą być po ugaszeniu przy minimalnym wykorzystaniu tłuszczu, a także poprzez dodanie składników roślinnych i zbożowych do mielonego mięsa.