Pierwszy cukier zaczął otrzymywać kilka tysięcy lat przed naszą erą w Indiach. Wykonano go z trzciny cukrowej. Przez długi czas był to jedyny cukier znany ludziom. Do tej pory w 1747 r. Niemiecki chemik Andreas Sigismund Marggraf nie zgłosił na jednym ze spotkań Pruskiej Akademii Nauk możliwości zarobienia cukru z buraków. Jednak produkcja przemysłowa cukru buraczanego rozpoczęła się dopiero w 1801 r. I była rewolucją w przemyśle spożywczym. Odkąd cukier stał się coraz bardziej przystępny, słodycze z rzadkich przysmaków stopniowo zmieniały się w kategorię codziennego jedzenia. Smutne owoce tego są nam wszystkim dobrze znane - choroby zębów i otyłość stały się prawdziwym problemem we współczesnym świecie.

Czym jest cukier?

Cukier to prawie czysta sacharoza - węglowodan, który w naszym organizmie dzieli się na glukozę i fruktozę i odnosi się do "szybkich" węglowodanów. Indeks glikemiczny cukru wynosi 100. Cukier to czysta energia, ani szkoda, ani korzyść, jako taka niesie sama w sobie. Problemy pojawiają się, kiedy otrzymujemy tę energię więcej niż możemy oddać do recyklingu. Zastanów się, co się dzieje, gdy cukier dostanie się do naszych ciał. Rozkład sacharozy zachodzi w jelicie cienkim, z którego monosacharydy (glukoza i fruktoza) wchodzą do krwi. Następnie przejmuje wątroba, w której glukoza zamienia się w glikogen - energię dostarczaną w "deszczowy dzień", który można łatwo przekształcić w glukozę. Jeśli ilość cukrów przekracza wymagane maksimum, które można przekształcić w glikogen, wówczas insulina zaczyna działać, zamieniając cukier w zapasy tłuszczu w organizmie. I do wydawania tłuszczu, nasz organizm nie lubi, stąd - nadwaga, otyłość. Ponadto, jeśli jest zbyt dużo cukru z pożywienia, wówczas zmniejsza się wrażliwość komórek na insulinę, tj. nie może już transportować nadmiaru glukozy do komórek, co prowadzi do stałego wzrostu poziomu cukru we krwi, aw rezultacie może prowadzić do cukrzycy typu 2.

Ale brak węglowodanów jest również szkodliwy. Ciało musi pobierać energię skądś. Dlatego prawdopodobnie właściwe jest nie mówienie o szkodach lub korzyściach płynących z cukru, ale o jego rozsądnej konsumpcji.

Cukier owocowy - korzyści i szkoda

Cukier owocowy, lub fruktoza - jest bliskim krewnym glukozy, ale w przeciwieństwie do niego nie wymaga udziału insuliny do jej przetworzenia, dlatego może być stosowany w diecie diabetyków. Jednak pomimo tego, że fruktoza może być przetwarzana na tłuszcz, nie powoduje uczucia pełności, dlatego może przyczynić się do rozwoju otyłości. Fruktoza zawarta jest nie tylko w cukrze, ale także w wielu owocach, dzięki czemu otrzymała swoją nazwę.

Cukier winogronowy jest dobry i zły

Cukier winogronowy nazywany jest glukozą. Jest to główny węglowodan zaangażowany w metabolizm energetyczny organizmu człowieka. Korzyści i szkodliwość cukru z winogron nieznacznie różnią się od zwykłego cukru. Szkodliwość jest spowodowana możliwością próchnicy i procesów fermentacji, które mogą zakłócić mikroflorę.

Cukier trzcinowy jest dobry i zły

korzyść i szkodliwość cukru trzcinowego

Pierwszy cukier znany ludzkości. Jest ekstrahowany z trzciny cukrowej. Pod względem składu jest praktycznie identyczny z cukrem buraczanym i zawiera do 99% sacharozy. Właściwości tego cukru są podobne do właściwości buraka cukrowego.

Cukier palmowy - korzyści i szkoda

Otrzymany przez suszenie, sok kokosowy lub sok z palmy cukrowej. Jest to produkt nierafinowany, dlatego uważa się go za zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych odmian cukru. Jeśli porównamy ten cukier z innymi gatunkami, możemy powiedzieć, że jest nieszkodliwy.