W przemyśle syrop ten wytwarza się przez wieloetapową hydrolizę skrobi kukurydzianej, w wyniku czego sama skrobia rozpada się na glukozę. Otrzymana mieszanina jest aromatyzowana stabilizatorami, tak że produkt nie krystalizuje podczas przechowywania. W domu powtarzanie wszystkich etapów produkcji nie będzie działać, ponieważ końcowy produkt będzie mniej stabilny, ale robienie syropu kukurydzianego własnymi rękami jest nadal możliwe. W rezultacie otrzymasz o wiele bardziej naturalny produkt o takich samych właściwościach jak zakupiony.

Jak zrobić syrop kukurydziany w domu?

Syrop kukurydziany jest przygotowywany prawie tak samo jak zwykle syrop cukrowy Wyjątkiem jest kukurydza, której wywar jest używany jako baza. W domu możesz ugotować zarówno syrop z jasnego cukru, jak i ciemny, bardziej podobny do melasy. W pierwszym przypadku przepis używa szklanki zwykłego białego cukru, a w drugiej podobnej ilości brązu.

Wiele osób interesuje się również receptą na przygotowanie syropu kukurydzianego ze skrobi, ale faktem jest, że w prostej kuchni dużo łatwiej jest używać skrobi kukurydzianej bogatej w skrobię, niż hydrolizować już przygotowaną skrobię suchą przy użyciu specjalnego enzymu (alfa-amylazy). Dlatego zalecamy pozostać przy następującym przepisie, zwłaszcza, że ​​uproszczona technika nie wpłynie na wynik.

Syrop kukurydziany - przepis

Składniki:

 • cukier brązowy - 1 sztuka;
 • Kukurydza - 3-4 kolby;
 • woda - 1,2 l;
 • cukier biały - 960 g;
 • ekstrakt z wanilii - 1 łyżka. łyżka;
 • sól - 2 łyżeczki.

Gotowanie

 1. Zanim zrobisz syrop kukurydziany, pokrój kolby na 3-4 kawałki, po oczyszczeniu ich z zewnętrznych liści i stygmatów.
 2. Napełnij kolby wodą i pozostaw na średnim ogniu przez około pół godziny lub do momentu, aż objętość wody zmniejszy się o połowę.
 3. Odcedź powstały bulion i wymieszaj z dwoma rodzajami cukru, soli i ekstraktem z wanilii. Ta ostatnia ma na celu dodanie smaku syropu, dlatego nie jest to wymagany składnik.
 4. Syrop należy gotować do temperatury 235 stopni (etap "miękkiej kuli"), a następnie usunąć syrop z ognia i schłodzić przed użyciem.
 5. Przechowywać ten syrop powinien być w hermetycznym pojemniku w lodówce. Jeśli kryształy cukru nadal się tworzą, wystarczy nieco podgrzać syrop z dodatkiem kilku łyżek gorącej wody.

Odwróć przepis na syrop kukurydziany

Jeśli nie wiesz, co zastąpić klasycznym syropem kukurydzianym, spróbuj gotowania syropu inwertowanego. Pomimo trudnej nazwy, łatwo jest przygotować taki produkt. W rzeczywistości jest to prosty syrop cukrowy wytworzony przez ogrzewanie cukru wodą w obecności kwasu. Prefiks "inwert" w tym przypadku oznacza, że ​​w procesie ogrzewania sacharoza została rozłożona na glukozę i fruktozę.

Składniki:

 • cukier - 290 g;
 • bulion kukurydziany - 70 ml;
 • woda 50 ml;
 • kwas cytrynowy - 1/3 łyżeczki.

Gotowanie

 1. Po zmieszaniu cukru z wodą i odwróceniem kukurydzy, poczekaj aż kryształy się rozpuszczą i dodaj kwas cytrynowy.
 2. Po wymieszaniu syrop pozostawiamy do wrzenia przez około pół godziny lub do temperatury 108 stopni.
 3. Teraz połóż odrobinę syropu na zimnym spodku, a następnie przetrzyj kroplę między palcami i rozcieńczyć. Jeśli syrop zostanie wyciągnięty grubą nicią - to wszystko. Taki produkt można przechowywać w szklanym pojemniku w temperaturze pokojowej przez około 3 tygodnie.