Cheese paneer to tradycyjny indyjski ser wegetariański, który przygotowuje się bez użycia podpuszczki. Taki ser można łatwo przygotować w domu w ciągu zaledwie 30 minut, po czym można go użyć do smażenia w cieście, tusz w sosie lub jako nadzienie do pieczenia. O tym, jak zrobić paneer do sera w domu, czytaj dalej.

Domowy ser paneer

Składniki:

  • mleko krowie - 4 litry;
  • sok z cytryny - 1/4 łyżki.

Przygotowanie

Najpierw musisz podgrzać mleko. Do tej procedury lepiej jest użyć rondla z powłoką nieprzywierającą lub ciągle mieszać mleko w procesie podgrzewania, aby nie spaliło się na dnie naczyń. Gdy tylko mleko zacznie wrzeć, wlej sok z cytryny i ponownie wszystko wymieszaj. Po dodaniu kwasu białko z mleka powinno zacząć się zwijać i oddzielać od surowicy. Jeśli tak się nie stanie - wlej trochę mleka i zwiększ temperaturę.

Utworzony na powierzchni surowicy domowy ser wlać do durszlaka, przykryć dwiema warstwami gazy i lekko spłukać zimną wodą, aby pozbyć się ostrego cytrynowego smaku. Twój ser jest gotowy! Można go natychmiast podać na stół, na przykład świeży ricotta, ale można go dobrze wycisnąć w gazowej torbie i włożyć do lodówki na prasę na 20 minut, a następnie wykorzystać do przygotowania klasycznych indyjskich przepisów, takich jak saag panier.

Przepis na domowe zioła paneer

Składniki:

  • mleko - 2 litry;
  • domowy jogurt - 200 ml;
  • świeża kolendra - 15 g;
  • ostra papryka - 1 łyżka. łyżka.

Przygotowanie

Wlać mleko do emaliowanego rondla i włożyć do ognia. domowy ser panier Dodaj do niego zmiażdżoną kolendrę i papryczkę chili (bez nasion). Zagotuj mleko, ciągle mieszając, aż się zagotuje, a następnie zredukuj ciepło i wlej domowy jogurt. W tym przepisie jogurt jest nośnikiem kwasu, który jest potrzebny do zwijania białka mleka, ale jeśli nie ma pod ręką jogurtu domowego, można go zastąpić 2 łyżkami soku z cytryny.

Gdy ser oddzieli się od serwatki, osuszyć go w gazę pokrytą gazy i wycisnąć z nadmiaru serwatki. Gotowy ser wbija się w okrąg lub prostokąt, zawija się w ręcznik kuchenny i umieszcza pod prasą w lodówce na godzinę lub 2. Po tym czasie pikantny domowy paneer można pokroić w kostkę i podać do stołu lub wykorzystać jako jeden ze składników do gotowania indyjskich potraw.