Dziś powiemy Ci, jak zrobić domowy szampan z liści winogron. Ten materiał zaintryguje przede wszystkim tych, którzy mają winorośl rosnącą na działce. W końcu dużo czasu zajmie przygotowanie napoju.

Jak zrobić szampana z liści winogron w domu - przepis

Składniki:

  • liście winogron - 2 kg;
  • cukier;
  • winogrona (w razie potrzeby) - 2,5 kg;
  • filtrowana woda - 12 litrów.

Gotowanie

Aby przygotować domowy szampan, musisz wziąć emaliowany garnek o pojemności co najmniej dwudziestu litrów i umieścić w nim świeżo zebrane liście winogron. Lepiej wybrać zbieranie szlachty odmiany winorośli więc bukiet smaku gotowego szampana będzie bogatszy i bardziej oryginalny. Liście można pozostawić w całości lub pokroić na kilka kawałków. Możesz uprościć zadanie i przejść przez ostrze noża na drewnianej podłodze na patelni.

Podgrzać przefiltrowaną wodę do intensywnego wrzenia, wlać do pojemnika z liśćmi, przykryć pokrywką i owinąć kocem przez trzy dni. Z czasem liście są wyrzucane, a płynna baza dla wina jest uzupełniana cukrem, biorąc jedną szklankę za każdy litr, wlewając do szklanej butelki i umieszczając na niej pieczęć wodną.

Fermentacja powinna rozpocząć się w ciągu pierwszych pięciu dni. Jeśli tak się nie stanie, konieczne jest dodanie winogron do butelki, po uprzednim ugnieceniu go tolkuszką lub po prostu ręką. Możesz również użyć drożdży do wina lub dodać garść rodzynek. Odpowiednie są również osady z domowego wina.

Pod koniec procesu fermentacji, a dla niego potrzeba średnio dwudziestu pięciu do czterdziestu dni, wydajemy szampana domowej roboty w butelkach, nie sumując się do trzech centymetrów do krawędzi. Możesz wziąć za to szklane naczynia spod szampana, ale wtedy będziesz potrzebować więcej i korek do hermetycznych zamknięć, jak również zwykłych plastikowych butelek.

Konieczne jest przechowywanie butelek z domowym szampanem z liści winogron tylko w pozycji poziomej w zaciemnionym i chłodnym miejscu, od czasu do czasu uwalniając nagromadzony dwutlenek węgla. Aby napój gazowany uzyskał prawdziwie zrównoważony i harmonijny smak, musi być utrzymywany przez co najmniej rok. Możesz pobrać próbkę za cztery miesiące, ale wynik nie będzie tak imponujący jak po dłuższej ekspozycji.