Jakoś w jednym modnym europejskim kurorcie zdarzyła się taka historia. Rosjanin wszedł do elitarnego sklepu monopolowego w poszukiwaniu ekskluzywności 40 stopni. A ponieważ wybór był kolosalny i nie było możliwości samodzielnego rozwiązania problemu, nasz bohater zadzwonił do konsultanta i zapytał go: "Czy pomożesz mi wybrać dobrą wódkę?" Konsultant był Brytyjczykiem i zamiast wódki zalecał whisky. Drugi niemiecki konsultant przyłączył się do rozmowy i twierdził, że whisky to bawarskie piwo lub sznapsy. Czwarty mężczyzna, Francuz, podszedł cicho do trzech mężczyzn, których porwała rozmowa. Słuchał przez jakiś czas, ponieważ każdy z nich chwalił jego narodowy napój, a potem nie mógł tego znieść i wszedł w dyskusję. "Panowie, wszyscy się mylicie, najlepszym i niepowtarzalnym napojem jest wino szampańskie." "Czy to dlatego?" Dyskutująca trójka zawołała jednym głosem. "Tak, ponieważ wasza wódka, whisky i piwo są przeznaczone dla zwykłych grzeszników, a szampan jest szlachetnym winem dla królów. Napoleon, wygrywając kolejne zwycięstwo, świętował go szampanem, który otworzył szabla. Czy wiesz, jak otworzyć szampana? I jak wiele sposobów na to istnieje? To wszystko. " Tak, otwarcie iskrzenia to cała nauka. Dołączmy także dzisiaj.

Dwa słowa o etykiecie

Zanim jednak nauczymy się techniki prawidłowego otwierania butelki szampana metodą klasyczną, lub w Hussar nożem, porozmawiajmy o musującej kulturze picia. Otwieranie szampana, przede wszystkim dbanie o innych, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Znakiem dobrego dźwięku jest możliwość otwierania butelki nie z głośnym hukiem, ale z lekkim westchnieniem.

Według koneserów jednej butelki szampana, trwa ona 8 porcji, więc właściciel nie podaje otwartej butelki gościom, ale nalewa wino do kieliszków. Rzeczywiście, w pewnym momencie napój się skończy, a osoba, na którą to się stało, popadnie w niezręczną sytuację.

Kwaśny suchy szampan należy wlewać w wysokie, cienkie szklanki, które czasami nazywane są "fletem", a słodki - szeroki, przypominający miskę. Również okulary powinny być prawidłowe. Profesjonalni degustatorzy zalecają zajęcie stoiska lub, w skrajnych przypadkach, szklanek na nogi. Aby wzięcie szklanek do miski było nie do przyjęcia, wino rozgrzeje się i stanie się bez smaku. Nawiasem mówiąc, jego temperatura nie powinna przekraczać 8-10 stopni C. I tak, aby podczas nalewania szampana nie pienić się, najpierw trzeba wlać kawałek lodu do szklanek.

Przekąski migają również serem, oliwkami, białym mięsem, owocami morza lub owocowymi deserami. Jeśli chodzi o pytanie, jak, ile i czy można przechowywać otwarty szampan, odpowiedź jest jednoznacznie negatywna. A teraz przechodzimy do natychmiastowej nauki.

Jak poprawnie otworzyć butelkę szampana - klasyczny sposób

Weź butelkę schłodzonego szampana, zawiń ją serwetką, zamknij etykietę (wygodniej będzie ją przytrzymać). Lewą ręką chwyć butelkę i oprzyj ją o dno w klatce piersiowej pod kątem 30-45 stopni. Prawą ręką ostrożnie zdejmij drut i powoli usuń korek, obracając go kciukiem i palcem wskazującym. Jednocześnie staraj się nie wstrząsać butelką, aby nie zwiększyć ekscytacji gazów. Jeśli jednak szampan jest nadal spieniony, weź zimną łyżeczkę i przymocuj ją do otworu butelki. Bąbelki natychmiast staną się łagodne jak kocięta.

Jak otworzyć butelkę szampana gusara za pomocą noża?

Ten bardzo oryginalny sposób jest odpowiedni dla tych, którzy na otwarciu napoju gazowanego "zjadli" psa i już chcą nowości w tym ekscytującym procesie. Как открыть шампанское ножом Technika tutaj. W lewej ręce weź butelkę schłodzonego szampana. Trzymaj go na dole pod kątem 45 stopni. Upewnij się, że butelka nie jest skierowana na świece, gości i delikatne przedmioty. Z szyi zdejmij folię i delikatnie poluzuj drut przytrzymujący korek. W prawej ręce weź duży kuchenny nóż, a raczej miecz. Znajdź dwa boczne szwy na butelce. Trzymaj nóż płasko, krawędź do siebie. Ostrożnie celuj, uderzaj korkiem o tępą krawędź ostrza, kierując ruchem ślizgowym wzdłuż jednego z szwów. Przy prawidłowym obliczeniu, szyja zostanie odcięta od pierwszego uderzenia i bez odłamków. Chociaż nie jest to łatwe, będziesz potrzebować 5-6 butelek szampana, dopóki nie opanujesz tej umiejętności. A jednak, podczas otwierania, chroń twarz przed możliwymi odłamkami, szczególnie podczas pierwszego otwarcia próbnego.

Jak widać, Francuz miał rację. Szampan i prawda, niesamowite wino dla królów, które wymaga odpowiedniej postawy.