Szyjka macicy jest kontynuacją samej macicy, która składa się z przesmyku (miejsca, w którym ciało macicy przechodzi do szyjki macicy), części pochwowej i części nadpochwowej. Otwarcie szyjki macicy skierowane w stronę jamy macicy nazywa się wewnętrznym otworem, otwór w jamie pochwy nazywany jest zewnętrznym otworem, a kanał szyi sam się nazywa kanałem szyjki macicy.

Ważne jest, aby ciało macicy było reprezentowane przez mięśnie gładkie, a szyjka macicy składa się z tkanki łącznej, kolagenu i włókien elastycznych oraz komórek mięśni gładkich. Ta informacja o strukturze szyjki macicy pomoże nam zrozumieć mechanizmy jej ujawnienia w normalnych i patologicznych warunkach.

Jak określić rozszerzenie szyjki macicy?

Dylatacja szyjki macicy podczas ciąży jest procesem, który zwykle odpowiada pierwszemu okresowi porodu. W położnictwie otwarcie szyjki macicy mierzy się przy pomocy palców położnika podczas wewnętrznego badania położniczego. Przy pełnym ujawnieniu szyjki macicy brakuje 5 palców położnika, który wynosi 10 centymetrów.

Objawy dylatacji szyjki macicy są następujące:

  • ciągnąc ból w podbrzuszu. Wrażenia związane z otwarciem szyjki macicy są podobne do tych, które pojawiają się podczas miesiączki, tylko w miarę wzrostu stopnia otwarcia, ból wzrasta;
  • rozładowanie błony śluzowej, która znajduje się w kanale szyjki macicy podczas ciąży i zapobiega przenikaniu infekcji do macicy.

Główne objawy rozszerzania szyjki macicy to regularne skurcze, które powracają po pewnym czasie. Początkowo jest to 25-30 minut, a gdy ujawnienie się zwiększa, zostaje zredukowane do 5-7 minut. Czas trwania i intensywność skurczu zależy również od stopnia rozszerzenia szyjki macicy. Prędkość otwierania szyjki macicy podczas porodu wynosi 1 cm / godzinę od momentu otwarcia szyjki macicy o 4 cm, przy normalnym przebiegu porodowym stopień rozszerzenia szyjki macicy jest sprawdzany co 3 godziny.

Co przyczynia się do poszerzenia szyjki macicy?

W normalnym przebiegu ciąży termin porodu wynosi 37-42 tygodnie. Punktem wyjścia do rozpoczęcia porodu jest obniżenie poziomu progesteronu we krwi (hormonu niezbędnego do prawidłowego przebiegu ciąży).

Na początku porodu poszerzenie szyjki macicy na jednym palcu jest jednym z objawów jego dojrzałości. Skurcz macicy prowadzi do zmniejszenia jej jamy i nacisku położonej części płodu na szyi. Ponadto istnieje rozdzielenie się wód płodowych pęcherza płodowego na górny i dolny biegun. Podczas skurczu dolny biegun pęcherza płodowego jest wsuwany w kanał szyjki macicy, co z kolei przyczynia się do jego otwarcia.

Przedwczesne rozszerzenie szyjki macicy

Wczesne ujawnienie szyjki macicy na różnych etapach ciąży ma swoje powody. Przez okres 28-37 tygodni przyczyną początku porodu może być niedobór hormonów. Takie porody nazywa się przedwczesne i kończą się narodzinami zdolnego do życia płodu.

Przyczyną przedwczesnego ujawnienia się szyjki macicy we wczesnej ciąży do 20 tygodni mogą być infekcje, choroby zapalne narządów płciowych w ciąży, niewydolność hormonalna, odrywanie łożyska. W takich przypadkach, w przypadku braku wykwalifikowanej opieki medycznej, ciąża odczucia podczas otwierania szyjki macicy może zakończyć się spontaniczną aborcją.

Podejrzenie wcześniejszego ujawnienia się szyjki macicy może być spowodowane obecnością bólu w dolnej części brzucha we wczesnym okresie. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jeśli zostaną potwierdzone obawy dotyczące przedwczesnego ujawnienia szyjki macicy, kobieta zostanie poproszona o założenie szwu na szyjce macicy przez cały okres ciąży, leżenia w łóżku i, jeśli to konieczne, preparatów hormonalnych, które pomogą zachować ciążę.

.