Ciąża to wspaniały czas na narodziny i rozwój nowego życia w organizmie przyszłej matki. Czasem trzeba cieszyć się tym dniem z dnia na dzień, słuchając nowych wrażeń, które dają niezapomniane emocje. Dlaczego tylko pierwsze spotkanie z dzieckiem na USG lub jego pierwszych ruchów. Ale niestety stan szczęśliwego początku porów cudów u większości kobiet może być nieco zaciemniony przez toksykozę, której głównym objawem są nudności we wczesnej ciąży. O niej wtedy porozmawiamy w tym artykule.


Cała wina hormonów?

W rzeczywistości zakres możliwych przyczyn nudności w pierwszym trymestrze ciąży jest dość szeroki. Może prowokować:

  • Zły sposób życia przed rozpoczęciem ciąży, w tym brak zbilansowanej diety, zaburzenia snu i odpoczynku, złe nawyki;
  • stresujące sytuacje i inne emocjonalne doświadczenia;
  • nieżytowe (wirusowe) choroby;
  • choroby zapalne układu rozrodczego kobiet;
  • zaburzenia endokrynologiczne i neurologiczne w ciele;
  • dziedziczność;
  • ostre ruchy.

Przy całej różnorodności tych czynników większość ekspertów uważa, że ​​nudności w pierwszych dniach ciąży spowodowane są zmianami hormonalnymi organizmu kobiety. W szczególności jego "nadzwyczajne" zachowanie wyjaśnia się zwiększoną zawartością hormonu hCG (choriogonadotropiny) we krwi przyszłej matki. Spadek jego poziomu po utworzeniu łożyska - w 14-15 tygodniu ciąży prowadzi do tego, że mdłości same mijają.

Nauka udowodniła na przykład, że nudności są rodzajem reakcji ciała kobiety na płód, która obejmuje "obce" chromosomy męskie. Istnieją odrębne opinie, że w ten sposób system odpornościowy matki jest chroniony przed produktami, które mogą zaszkodzić dziecku (dym tytoniowy, alkohol, chemia gospodarcza itp.).

"Pomóż sobie!" Lub jak pokonać mdłości?

Toksykoza we wczesnych stadiach jest delikatna, nieprzyjemna i znacząco obniża jakość życia ciężarnej, dlatego powinieneś spróbować z nią walczyć. Jest to szczególnie ważne, gdy kobieta pracuje: dekret wciąż jest daleko, a jeden po prostu nie chce "ujawniać" innym tajemnicy swojej interesującej pozycji. Na początek postawiliśmy optymistyczną postawę: "Wszystko ze względu na okruchy, wszyscy jesteśmy na ramieniu, a toksykoza, tym bardziej!". Czasami to ustawienie psychologiczne wystarczy, aby pozbyć się nudności. Ale jeśli towarzyszy jej wymiotowanie i ponad 5 razy dziennie, kobieta staje się słaba, traci na wadze, następuje odwodnienie, takie wewnętrzne przesłanie raczej nie pomoże - bez konsultacji z lekarzem, a czasami hospitalizacja, nie wystarczy.

Biorąc pod uwagę fakt, że rano poziom glukozy we krwi jest obniżony, często ataki nudności występują w porannej porze dnia. Aby im zapobiec po przebudzeniu, zaleca się położyć się na chwilę i zjeść przekąskę w łóżku. W tej sytuacji wieczorem pomocne będą krakersy, krakersy, herbatniki, aromatyczne plasterki cytryny, zielone jabłka, banany, które oprócz potasu zawierają magnez, co może być również przyczyną wczesnej zatrucia. Rich nudności w pierwszym trymestrze ciąży Imbir cynkowy bardzo skutecznie radzi sobie z napadami nudności, lepiej jest przyjmować go w postaci herbaty imbirowej (startego kawałka imbiru wlanego wrzącą wodą, można dodać łyżkę miodu zamiast cukru). Musisz pić tę herbatę małymi łykami z przerwami.

Utrzymanie zdrowego stylu życia, organizacja prawidłowego odżywiania na zasadzie "często i krok po kroku" z obowiązkowym posiłkiem na śniadanie, wystarczającą równowagą wody i elektrolitów (do 2 litrów płynów dziennie) - wszystko to jest składowymi udanego przebiegu ciąży i zapobieganiem nudnościom w szczególności.