Okres prenatalny rozpoczyna się od 37-38 tygodni, kiedy dziecko jest już uważane za pełnoprawne, a narodziny dziecka nie są przedwczesne. W tym okresie, poprzedzającym poród, ważne procesy przygotowawcze zachodzą w ciele kobiety. Czym one są?

Kości miedniczne kobiety przygotowują się do porodu, a wraz z więzadłami miękną pod wpływem działania hormonów. Jest to konieczne do normalnego przejścia dziecka przez kanał rodny. W takim przypadku kobieta może czuć, że jej kości miednicy wydają się rozchodzić. Bolesne staje się usiąść na długi czas, podczas chodzenia, spacer staje się jak kaczka (vraskachku), czasami talia i kość ogonowa bolą.

Zmiany wpływają na układ trawienny. Lepiej jest przestać używać zboża i chleba na 2 tygodnie przed spodziewanym porodem, a tydzień wcześniej zrezygnować z produktów mlecznych. Jest to konieczne, aby nadmiar gazów nie powstawał w jelitach.

W dniu porodu lepiej odmówić jedzenia w ogóle. Po pierwsze, mdłości mogą wystąpić przed porodem, a po drugie, tuż po porodzie, trudno jest iść do toalety, dlatego pożądane jest, aby jelito było puste.

Z reguły w przeddzień narodzin jelita całkowicie opróżnia się. Kobieta często chodzi do toalety, a stolec jest nieco większy niż zwykle. Dodatkowo przed porodem kobieta otrzymuje oczyszczającą lewatywę.

Na kilka godzin przed pierwszymi skurczami kobieta może mieć mdłości i biegunkę, a przed porodem ten stan towarzyszy całkowitemu brakowi apetytu i niestrawności.

Jeśli jesteś chory przed porodem, nie bój się. Taka jest reakcja organizmu, a zwłaszcza układu pokarmowego, na działanie hormonów, które stymulują aktywność ogólną.

Wraz z pojawieniem się wymiotów, kobieta może zacząć odczuwać pierwsze słabe skurcze przed porodem. Oznacza to, że wszystko idzie dobrze. Staraj się powstrzymać od jedzenia, nastroić się na pozytywne i wszystko będzie dobrze. Nawiasem mówiąc, ten warunek jest dość rzadki.