Celtyckie ornamenty i wzory są żywą manifestacją życia kulturalnego starożytnej celtyckiej cywilizacji. W pełni odzwierciedlają światopogląd etnosu, jego religijnych wierzeń i duchowych wartości. Najgłębsze znaczenie niektórych celtyckich ornamentów i wzorów do dziś pozostaje zagadką dla historyków i historyków sztuki, a ich niepowtarzalne piękno jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla projektantów i stylistów.

Motywy celtyckie w czasach nowożytnych

Wyrafinowane i oryginalne tkactwo, słynne Krzyż celtycki i inne nie mniej tajemnicze i niezwykłe wzory w stylu celtyckim, zawsze wzbudzały żywe zainteresowanie wśród fashionistek.

Nie tylko dzięki znaczeniu semantycznemu, ale także dzięki jego jasności i niezwykłemu wzornictwu, motywy celtyckie są szeroko stosowane w produkcji ubrań, akcesoriów, w aranżacji wnętrz.

Co do zasady, ubrania z ornamentami etnicznymi nie różnią się od siebie zawiłym krojem, ponieważ główny nacisk w tym przypadku kładzie się na rysunku. Warto również zauważyć, że wzory celtyckie na przedmiotach bardzo rzadko w pełni odpowiadają oryginałowi. Najczęściej są to pojedyncze fragmenty lub rysunki, które wskazują tylko na pewien związek ze starożytną cywilizacją.

Podobną tendencję można zaobserwować w modnym kierunku sztuki współczesnej - sztuki ciała, w której bardzo popularne są różne elementy celtyckich ornamentów.

Kolczyki i bransoletki, a także inne biżuteria w stylu celtyckim, można dziś kupić w każdej biżuterii lub sklepie etnicznym. Nawiasem mówiąc, takie ręcznie robione przedmioty są bardzo piękne i przemyślane na najdrobniejsze szczegóły.

Sekretne znaczenie celtyckich ozdób

Wybierając ubrania lub dodatki z ornamentem celtyckim, nie wszyscy myślą o jego znaczeniu. Ale skomplikowane wzory z krzywymi i prostymi liniami, abstrakcyjne obrazy ptaków, zwierząt, węży, roślin, różnych tekstów i wiele innych odzwierciedlają duchowy świat starożytnych Celtów, ich ideę życia i śmierci, praw bycia.

Motywy celtyckie 1motywy celtyckie 2motywy celtyckie 3
motywy celtyckie 4motywy celtyckie 5motywy celtyckie 6
motywy celtyckie 7motywy celtyckie 8motywy celtyckie 9