Kazachski strój ludowy ma dość długą historię, która sięga końca XV i XVI wieku - czasu, w którym ukształtowały się główne wartości kulturalne Kazachów i ich styl życia.

Historia krajowego stroju kazachskiego

Tradycyjne kazachskie stroje przeszły wiele zmian i w każdym przypadku wpłynęły na nie inne narody. Aż do 2 wieku pne. przodkowie Kazachów nosili ubrania z futra i skóry. Ale potem pojawiła się polichromia, która zastąpiła zwierzęcy styl. Wykorzystano inne tkaniny oprócz skóry i futra - tkaniny, filcu i importowane materiały: jedwab, brokat i aksamit. Główną cechą tego stylu jest obecność elementów dekoracyjnych i ozdób w sukienkach. W przyszłości formacja narodowego stroju Kazachów była pod silnym wpływem Tatarów, Rosjan, Turków i Azji Środkowej. Kobiecy narodowy strój kazachski stał się bardziej atrakcyjny, sukienkę w pasie dopasowano, a spódnica rozkloszowała się z falbankami. Pojawił się obrócony kołnierzyk.

Pod koniec XIX wieku naród kazachski szył już ubrania głównie z bawełnianej tkaniny, a bogaci ludzie pozwalali sobie na bardziej wyrafinowane materiały.

Opis kazachskiego stroju ludowego

Garnitur kobiet został określony w zależności od wieku. Większość odzieży damskiej składa się z sukienki, zwanej "keylek". Młode dziewczyny nosiły lekkie sukienki z falbankami i falbankami - "warkocze". Ozdoby zdobiły nie tylko spód sukienki, ale także rękawy. Do codziennego użytku używali tanich tkanin, na wakacje - drogich. Na sukience z pewnością założono kołyszący się płaszczyk, który był zapinany na pasku i rozszerzany od góry do dołu. Kamizelki były zarówno z rękawami, jak i bez nich i miały charakterystyczny kazachski ornament w postaci haftów ze złotymi nitkami. Również kamizelkę można ozdobić koralikami, obramowaniem, paskiem lureksowym. Młode dziewczyny nosiły jasne kamizelki, dorośli - ciemnych kolorów. Ważnym elementem sukienki były spodnie "dambal", które noszono pod sukienką. Przy chłodnej pogodzie kobiety mogły nosić kapelusz - prostą szatę z długimi rękawami, która była noszona na sukience.

Każda dziewczyna musiała nosić kapelusz "takia". Ozdobiono ją drogimi koralikami, perłami, koralikami, złotymi nitkami, a na czapce pojawił się kępka sów, które służyły jako amulet .

Strój kobiety praktycznie nie różnił się od dziewczyny, z wyjątkiem nakrycia głowy. Na weselu nałożono stożkową czapkę z tkaniny, osiągającą wysokość 25 centymetrów, na której saukele osiągnął 70 cm.

Kazachski strój ludowy 1Kazachski strój ludowy 2Kazachski strój ludowy 3
Kazachski strój ludowy 4Kazachski strój ludowy 5Kazachski strój ludowy 6
Kazachski strój ludowy 7Kazachski strój ludowy 8Kazachski strój ludowy 9