Rosyjski strój narodowy można dziś zobaczyć nie tylko w święta tematyczne. Niektóre dziewczęta wybierają ją jako suknię ślubną, ponadto styl narodowy często znajduje się w codziennych ubraniach.

Historia rosyjskiego narodowego stroju kobiecego

Rosyjski strój ludowy zaczął przybrać kształt w XII wieku. Początkowo był noszony przez wyższe i niższe warstwy społeczeństwa, ale Peter 1 zmienił wszystko na noc. Król nakazał zmianę stroju ludowego na europejski. Bojarowie i królowie nie mogli być nieposłuszni, szczególnie, że byli poddani szczególnie surowym wymaganiom. Stąd strój narodowy stał się prerogatywą chłopstwa, którego przedstawicielom nie wolno było nosić rosyjskich strojów.

Główną cechą oryginalnego stroju ludowego była zawsze wielopłaszczyznowa, prosta, lekko rozkloszowana sylwetka i swobodny krój. Kolory rosyjskiego stroju pozostały niezmienione od stuleci - główny z nich był czerwono-biało-niebieski.

Dziś jest coś takiego jak współczesny rosyjski strój narodowy, często można go zobaczyć na dziewczynach, ale z reguły podczas wszelkich wydarzeń, na przykład, na ślubie . Oczywiście, pod wieloma względami różni się od zamówień naszych prababek, szytych i haftowanych nie ręcznie, nie ma tych "gadatliwych ozdób", ale w jakiś sposób zawiera elementy antyczne. Chociaż, jeśli chcesz, zawsze możesz zamówić lub wykonać autentycznie autentyczny zestaw.

Elementy rosyjskiego stroju narodowego

Stroje narodowe w różnych regionach i prowincjach miały swoje osobliwości. Dzięki ubraniu możesz dowiedzieć się, skąd pochodzi kobieta, jaki jest jej wiek, status społeczny, a nawet ile ma dzieci.

Obecnie etnografowie wyróżniają dwa główne zestawy rosyjskich strojów kobiecych:

  • zestaw ubiorów, który w większości nosili kobiety w północnej części Rosji;
  • skrupulatny pakiet związany z południowymi regionami naszego kraju.

Ponedevny - starszy zestaw, składający się z koszuli i spodni - spódnic z trzech tkanin, które noszone były na koszulce i wiązane w pasie za pomocą paska. Była napuszona wełnianym suknem, ona, częściej niż nie, miała wzór w kratkę. Młoda dziewczyna Poneva była jasna, z ornamentami, kobieta zamężna mogła nosić tylko spokojną ciemną barwę.

Zestaw z sarafanem jest najpopularniejszym wariantem stroju narodowego. Sarafan, nawiasem mówiąc, mógł być głuchy, kołysany, prosty, ale w każdym razie był noszony z wydłużoną koszulą. Garnitur został wykonany z bawełny lub lnu. Zamożni chłopi mogli sobie pozwolić na dekorowanie kompletu butów prysznicowych, uszytych z aksamitu lub innego gęstego materiału.

Rosyjski strój narodowy był inny niż codzienny, ale nie koncepcyjny. Z reguły był on po prostu uszyty z jedwabiu lub brokatu i był bogato zdobiony.

Stroik w rosyjskim stroju ludowym

Jedną z ważnych cech rosyjskiego stroju ludowego jest różnorodność nakryć głowy. Tylko młode dziewczyny mogły chodzić z głową na głowie. Dziewczęta i kobiety musiały opuścić dom z zasłoniętymi głowami. Dziewczęce stroje uważano za bandaże, wieńce, szaliki. Zamężne kobiety miały nosić kopnięcia - "rogate czapki", na których nosili chusteczkę lub mądrą srokę. W XIX wieku ułatwiono los kobiet - pozwolono im chodzić w szaliku lub teść , ale z zapiętymi włosami.

Rosyjski strój narodowy 1Rosyjski strój narodowy 2Rosyjski strój narodowy 3
Rosyjski strój narodowy 4Rosyjski strój narodowy 5Rosyjski strój narodowy 6
Rosyjski strój narodowy 7Rosyjski strój narodowy 8Rosyjski strój narodowy 9