W dawnych czasach w Rosji zamężne kobiety splatały włosy w dwa warkocze i ukrywały je pod nakryciem głowy kobiety. Kobiety różnych klas i klas nosiły je na terenie całej starożytnej Rosji (zarówno wieśniaczki, jak i kupcy), a wojownik był powszechny wśród kobiet mieszkających w prowincjonalnych miasteczkach. Występuje w historii mody jako wojownik już w XIII wieku - dziewczyna nosiła go po raz pierwszy podczas ceremonii zaślubin. Niezamężne druhny z jednego plucia małżonka splotły dwa i umieszczono pod wojownikiem - ten nakrycie głowy było miękkim kapeluszem wykonanym z kolorowej tkaniny. Podobny rytuał znalazł się w uroczystościach współczesnych wesel.

Esencja wojownika

Początkowo na wojownika nosił szalik kokoshnik , sroka. Około w XIX wieku kobiety zaczęły nosić go jako osobne nakrycie głowy, przykryte chusteczką. Kobieta mogła obnażać włosy tylko przed mężem, z nieznajomymi i innymi członkami rodziny, których musiała okrywać włosy wojownikiem. Niedopuszczalne było noszenie rębaka bez chusty, uważano to za naruszenie etykiety i wzrost nieprzyzwoitości, tak samo jak dziś, aby wyjść na zewnątrz w bieliźnie.

Jak nosić skuter?

Pęcherze, podobnie jak inne nakrycia głowy, miały charakter swobodny i uroczysty. Sukienka była uszyta z prostych i niedrogich tkanin: perkalu, brokatu, płótna, satyny. Ozdobne nakrycie głowy zostało wykonane z bogatych i kosztownych materiałów: aksamitu, satyny, jedwabiu. Śpiewacy mieli na górze okrągły kształt, do którego przyszyto dość wąską opaskę. Dziewczyna w wojowniku ciasno zacisnęła warkocz, nie pozwalając, by jej włosy wyglądały spod tego nakrycia głowy. W zależności od dnia, święta lub dnia powszedniego szalik na wojownika nosił inaczej. W zwykły dzień szal złożył się na pół, dziewczyny przywiązane z tyłu głowy lub zawiązane w węzeł dwie krawędzie szalika na brodzie. W święta dziewczyny ukrywały nieestetyczne węzły i ostrożnie zakładały jedwabny szal, wyszczerbiając końce na brodzie szpilką.

W latach 20. ubiegłego stulecia wojownik znalazł się w gronie głęboko wiekowych kobiet, niektóre stare kobiety noszą je teraz. W kolekcjach współczesnych projektantów w stylu etnosu wojownicy prezentowani są w formie ciekawych czapek, ale także w połączeniu z szalikiem.

wojownik 1wojownik 2wojownik 3
wojownik 4wojownik 5wojownik 6
wojownik 7wojownik 8wojownik 9