Ostatnio specjalne imprezy stały się szczególnie popularne, aby uciec imprezom, gdy kwestie organizacyjne są podejmowane przez profesjonalistów. Catering - jaki to rodzaj usługi? Jest to działalność, w ramach której organizowane są bankiety wszędzie tam, gdzie klient sobie tego życzy, a jednocześnie otrzymuje obsługę restauracji. Jego główną zaletą jest mobilność i różnorodność scenariuszy.

Usługi gastronomiczne - co to jest?

W tłumaczeniu z angielskiego, catering jest dostawa, usługa zaczęła zdobywać sławę ostatnio, chociaż w Europie przez wiele lat. Takie usługi reprezentują wiele firm, każdy ma swoje "zalety": gotowanie, skrypty, specjalne usługi. Do tej pory najczęściej spotykane są dwa rodzaje cateringu:

 1. Niepewny . Przygotowanie świąt: prezentacje, wesela, imprezy, pikniki, grille, baly, seminaria i szkolenia. Często są one rezerwowane w lecie, ponieważ zimowy format biznesowy jest bliżej. Wygodny harmonogram i specjalne menu, indywidualny skrypt na życzenie klientów.
 2. Korporacyjne . Dostawa lunchów do biur, organizacja miejsc spożywczych w przedsiębiorstwach. W Europie takie usługi są zarządzane przez prawie wszystkie organizacje, ale w Rosji jest mniej popytu. Przyczyny tego - chęć kupców do oszczędzania, a nie kosztowny wynajem lokali.

Catering i jego odmiany

Biorąc pod uwagę szczegółowość cateringu, czym jest i czym jest, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie. Jeśli wcześniej zwyczajowo obchodzono urodziny i ważne daty w restauracjach, teraz bardziej docenia się domową przytulność i swobodną atmosferę. Duże przyjęcia w wiejskich domach stały się impulsem do stworzenia takich usług jak catering. Od właścicieli wystarczy tylko odczytać ich żądania, określić format imprezy i zapłacić. Usługi gastronomiczne obejmują:

 • koktajle;
 • bufety;
 • przerwa na kawę;
 • bankiety.

Następujące rodzaje usług są wybierane zgodnie z formatem zamówień:

 1. Szisza catering . Oryginalne koktajle parowe są przygotowywane przez doświadczonego eksperta, zapewniają różnorodne adaptacje, przygotowują mieszanki z różnych odmian tytoniu. Ograniczeniem może być tylko wiek klientów, usługa jest świadczona tylko dorosłym.
 2. Katering dla dzieci . Dla dzieci przygotowane jest specjalne menu, o oryginalnym designie i wieku zaproszonych. Eksperci przygotowują teren do obchodów, dostarczają scenariusz i bawią członków partii przez cały uzgodniony czas.
catering

Wszystko, co musisz wiedzieć o gastronomii

Profesjonalny catering to nie tylko doskonała kuchnia i doświadczeni organizatorzy, należy również wziąć pod uwagę niuanse usługi, biorąc pod uwagę motyw i kompozycję gości. Oficjalne wydarzenia często kończą bankiet z pełną i częściową obsługą, są tego typu:

 1. Bankietowy koktajl - na konferencje i spotkania.
 2. Bankietowa herbata - urodziny.
 3. Bankiet w formie bufetu - dla dużej liczby gości.
 4. Połączone - usługa mieszana.
 5. Niepełne wyżywienie - goście siedzieli tylko na początku wakacji.
 6. Bufet - zakwaterowanie przy nieobsługiwanych stolikach.

Przygotowywane są ustalenia dla stron korporacyjnych:

 • w wynajętych salach;
 • o naturze;
 • na statek.

Jak organizować catering?

Catering, jako firma, obejmuje wiele usług: od sprzedaży przysmaków na lokalnych uroczystościach po duże imprezy. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w takich usługach są podzielone na trzy grupy:

 1. Agencje zajmujące się spotkaniami biznesowymi, weselami i piknikami.
 2. Restauracje i kawiarnie, których usługi obejmują catering.
 3. Firmy pośredniczące, które przyjmują zamówienia online i dostarczają je klientom.

Firmy takie zapewniają:

 • kompilacja menu, biorąc pod uwagę życzenia klienta;
 • zbadać i przygotować stronę do wydarzenia;
 • opracować plan scenariuszy i harmonogram dla wszystkich zaangażowanych służb.

Offsite catering - co to za oszczędność dla organizatorów? Wydatki na stały personel pracowników. Ale są też wady: duże wydatki na transport i dostawę specjalnego wyposażenia: lodówek, termostatów, naczyń. Przeciętnie personel takich firm liczy do 50 osób. Istnieje również baza klientów i elastyczny system zniżek.

organizacja gastronomiczna

Jak rozwijać catering?

Usługi cateringowe obejmują więcej gier i oryginalne interaktywne, aby zapewnić gościom więcej wrażeń. Dlatego klienci, z wyjątkiem menu, mogą zamówić:

 1. Miejsce wydarzenia.
 2. Doświadczeni kucharze i kelnerzy.
 3. Program wiodący.
 4. Fotograf i filmowiec.
 5. Rejestracja hali lub terytorium.
 6. Wynajem naczyń, mebli i namiotów.

Pomysły na catering

Organizacja cateringu to skomplikowany biznes, ale rosyjscy biznesmeni z powodzeniem go opanowali. Ponieważ takie usługi pomagają konkurować z innymi kawiarniami i restauracjami, ta nisza nie jest pusta. W tym samym czasie, przedsiębiorcy starają się wykazać kreatywność w pomysłach. Dzisiaj oferujemy specjalistów takich nietypowych usług cateringowych:

 1. Gotowanie z szefem kuchni.
 2. Dekorowanie hal w dowolnym stylu.
 3. Skup się na lokalnej kuchni.
 4. Domowe koktajle przygotowywane są przez samych gości pod okiem doświadczonego barmana.