Każda przyprawa w takim lub innym stopniu ma wpływ na ludzkie zdrowie, więc nikomu nie zaszkodzi uzyskać bardziej szczegółowych informacji o jej korzyściach. Zapoznajmy się z właściwościami leczniczymi goździków. Jej oryginalne pąki, rzeczywiście podobne do małych paznokci, są szeroko stosowane w gotowaniu jako przyprawa. Właściwości lecznicze są określane przez składniki, które składają się na jego skład.

Skład chemiczny
 1. Witamina B1 (tiamina), która bierze udział w procesach metabolicznych ciała i powstawaniu krwi, i pozytywnie wpływa na aktywność układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i przewodu pokarmowego, znajduje się w goździkach.
 2. Korzystne właściwości goździków wzmacniają witamina B2 (ryboflawina), która pomaga przywrócić ciało po ciężkim wysiłku fizycznym i stresujących sytuacjach, uzupełnia utraconą energię.
 3. Witamina C zwiększa odporność organizmu na choroby zakaźne, ma silne właściwości przeciwutleniające.
 4. Witamina PP (niacyna) obniża poziom "złego" cholesterolu, poprawia zaopatrywanie tkanek w organizm w tlen, zapobiega rozwojowi zapalenia stawów i zapaleniu stawów.
 5. Przyprawa goździkowa poprawia właściwości lecznicze dzięki zawartości garbników, kwasów organicznych, makro i mikroelementów.
Zastosowanie goździków do leczenia

Lecznicze właściwości rośliny znane są od czasów starożytnych: jej preparaty były stosowane w leczeniu tak strasznych chorób, jak cholera, malaria i gruźlica. Jest on używany do celów leczniczych i jest dzisiaj.

 1. Olejek goździkowy stosowany jest w leczeniu przeziębień i zapalenia oskrzeli poprzez wdychanie.
 2. Pozytywnie wpływa na stan przewodu żołądkowo-jelitowego i funkcji wątroby, działa antybakteryjnie.
 3. Goździk to wspaniała przyprawa, której korzystne właściwości przejawiają się również w preparatach do leczenia bólu zęba.
 4. W formie kompresów przydatne jest użycie go w celu złagodzenia zmęczenia i zmęczenia oczu, szczególnie po długiej pracy na komputerze.
 5. Pozytywny wpływ preparatów tej rośliny na stymulację aktywności mózgu, poprawę pamięci, aby zapobiec miażdżyca .
 6. W przypadku astmy, przez długi czas nie kaszel, stosuje się czkawkę, ekstrakty z goździków i olejek goździkowy.
 7. Korzystnie wpływa na stan osób z niedociśnieniem.

Ponadto preparaty tej rośliny są z powodzeniem stosowane do celów kosmetycznych. Polecane kąpiele z olejem goździkowym, które działają uspokajająco na układ nerwowy i kondycję skóry. Pozytywny efekt jego użycia podczas prania.

Goździk, jako przyprawa, nie traci swoich właściwości leczniczych, nawet będąc w gotowych daniach i napojach, ale jego stosowanie powinno być umiarkowane, aby nie powodować reakcji alergicznych organizmu.