Niestety, o tym, jak opiekować się nowonarodzonymi dziewczynami i chłopcami, matki oczekujące nie są nauczane od dzieciństwa. Dlatego kobiety w ciąży muszą uczyć się tej całej mądrości podczas ciąży. I tutaj często popełniają taki błąd - podczas zajęć przygotowawczych w przychodni przedporodowej starają się nauczyć jak najwięcej o procesie ciąży i porodu, a nie o cechach opieki nad nowonarodzonymi dziewczynami i chłopcami. Przyszłe mamy błędnie wierzą, że najtrudniejszą rzeczą jest mieć dziecko, ale po jego urodzeniu stanie się łatwiejsze. A kiedy wracają do domu z dzieckiem, ku swojemu zaskoczeniu zdają sobie sprawę, że nic nie wiedzą o opiece nad noworodkami. Dlatego chcemy im pomóc i powiedzieć, jak właściwie dbać o noworodka.

Jak spłukać noworodka?

Podczas każdej zmiany pieluszki należy umyć noworodka. Częstotliwość zmiany pieluchy jest indywidualna. Ale średni czas to 3-4 godziny.

Mycie noworodka przeprowadza się zwykłą wodą.

Niektóre matki prawdopodobnie słyszały, że dzieci pierwszego miesiąca życia (pierwsze 6 miesięcy, pierwszy rok życia) muszą być prane przy pomocy bawełnianego polaru i wyłącznie przegotowanej wody. W rzeczywistości nie jest to absolutnie konieczne. Ponieważ wiele matek może osobiście sprawdzić, czy noworodki mogą być myte pod kranem, nawet w sali porodowej. Ale jeśli kobieta ma dużo wolnego czasu i jest mocno przekonana, że ​​dzieci myje się tylko przegotowaną wodą, niech to zrobi. Najważniejsze jest spokój matki.

Teraz trzeba powiedzieć, że noworodki są myte od przodu do tyłu. I jedyny sposób, a nie inaczej! Wynika to z faktu, że pochwa znajduje się bardzo blisko odbytu, a masy kałowe mogą dostać się do pochwy podczas mycia. A to nie może być dozwolone.

Higiena noworodka nie zapewnia częstego stosowania mydła. Dotyczy to jednak również chłopców. Mycie mydłem można stosować 1 raz dziennie, a najczęściej robią to podczas nocnej kąpieli. I używał w tym celu zwykłego mydła dla dzieci. Za każdym razem wystarczająco staranne zmywanie zwykłą wodą. I nie jest to wcale ta mama dla jej dziecięcego mydła litości. Po prostu błony śluzowe narządów płciowych są bardzo delikatne, a częste narażenie na alkalia ma szkodliwy wpływ na ich stan.

Jak kąpać noworodka?

Noworodki kąpią się tak samo jak chłopcy - raz dziennie. Najczęściej niemowlęta kąpią się przed snem, aby mogły lepiej spać.

Temperatura wody podczas kąpieli może być dowolna, ale nie wyższa niż 37 stopni. Im niższa temperatura wody, tym aktywniej dziecko powinno się poruszać. Jeśli kąpiesz dziecko w pieluszce w małej kąpieli, temperatura wody powinna wynosić 36-37 stopni. Ponieważ w takich warunkach dziecko nie może się poruszać w wodzie. Jeśli ćwiczysz pływanie w dużej wannie lub basenie - możesz stopniowo obniżyć temperaturę do 22-23 stopni.

Co to jest kąpiel noworodka?

Dla niektórych to pytanie może powodować oszołomienie, ponieważ jest oczywiste, że dzieci kąpią się w wodzie. Ale są rodzice, którzy muszą zdecydowanie dodać co najmniej coś do tej wody, albo kąpiel wydaje się nudna i nieefektywna. Как правильно подмывать новорожденную девочку To coś najczęściej działa na pianę kąpielową i różne zioła.

Teraz porozmawiajmy o wykonalności takich dodatków. Dodawanie do wody podczas kąpieli w dowolny sposób (pianka, mydło itp.) Jest przydatne tylko dla kieszeni producenta tego narzędzia. Ale dla noworodka - jest szkodliwe. Ponieważ woda z mydłem dostaje się do pochwy i drażni jego śluz.

To samo dotyczy ziół. Jedyną różnicą jest to, że śluz nie jest podrażniony i wysuszony. Kąpanie się dziecka w trawie prowadzi również do ogólnej suchości skóry, która u niemowląt jest już sucha z powodu suchego powietrza w naszych mieszkaniach.

Dlatego konieczne jest kąpanie noworodków w zwykłej wodzie. Następnie raz w tygodniu kąpiemy dziecko mydłem lub płynem do kąpieli. Ale nie dodawaj go do wody, umyj dziecko i zmywaj pod prysznicem. Ani chłopcy, ani dziewczęta nie mogą kąpać się w wodzie z mydłem!