Od momentu narodzin małego dziecka, jego młoda matka otrzymuje wiele rad i wskazówek, jak powinna się z nim zachowywać. A dla niedoświadczonych mam bardzo trudno wybrać te, które będą najbardziej poprawne.

Aby pomóc młodym rodzicom zdecydować, w tym artykule przyjrzymy się istniejącym mitom o wychowywaniu noworodków i znajdowaniu sprzeczności ze współczesną rzeczywistością.

Pierwszych 40 dni nie można pokazać nikomu i nigdy nie wyprowadzić dziecka z domu

W niektórych krajach jest to określone nawet w religii. Ale dziecko musi po prostu przyzwyczaić się do świeżego powietrza, słońca, wiatru i innych zjawisk naturalnych. Dlatego konieczne jest chodzenie z noworodkiem, a jeśli nie chcesz, aby ktoś zobaczył twoje dziecko, zamknij wózek z moskitierą.

Nie możesz obudzić noworodka

Uważa się, że nie można tego zrobić ze względu na to, że umysł dziecka nie może obudzić się jednocześnie z ciałem. Ale tak nie jest, jedyną rzeczą, która może się wydarzyć nieprzyjemnie, jest to, że dziecko może się przestraszyć i płakać.

Pierwsze miesiące życia muszą się napracować

W dzisiejszych czasach osoby starsze często kojarzą krzywe nogi u małych dzieci z brakiem ciasnego pieluszki i używania pieluszek. Ale już udowodniono, że skrzywienie nóg nie jest w żaden sposób z tym związane, ale zależy od rozwoju płodu i predyspozycji genetycznych.

Pierwsze włosy dziecka muszą zostać ogolone.

Polecam zrób to za 1 rok , aby dziecko rosło gęste i mocne włosy. Ale ku rozczarowaniu rodziców, bardzo często tak się nie dzieje, ponieważ jakość włosów jest dziedziczona po rodzicach.

Codziennie należy myć dziecko mydłem, a następnie smarować kremami i talkiem

Ten mit może zaszkodzić skórze dziecka, ponieważ mydło wysusza je, powoduje podrażnienie i zakłóca naturalną mikroflorę. Zwykle należy myć dziecko mydłem 1-2 razy w tygodniu, a resztę czasu prać w czystej wodzie lub z wodą zioła . Nadmierne użycie innego kremu lub talku jest również szkodliwe, należy je stosować tylko wtedy, gdy jest to konieczne: z pojawieniem się wysypki pieluszkowej lub wysypki.

Wysypka na pieluchy jest normalna

W normalnych warunkach zdrowotnych i właściwej pielęgnacji nie występuje wysypka pieluszkowa. Dlatego ich wygląd wskazuje na obecność problemu: brak świeżego powietrza na skórze, złe wymywanie, niewłaściwie dobrane pieluchy lub reakcja alergiczna.

Czerwone policzki zawsze wskazują na skazę.

Zaczerwienienie policzków może być spowodowane kontaktem z substancjami czynnymi lub twardymi tkankami. Aby to ujawnić, konieczne będzie umycie bez korzystania z mydła dziecka przez kilka dni, a jeśli zaczerwienienie spadnie, to zdecydowanie nie jest to skaza.

Kształt pępka zależy od tego, jak był "przywiązany" przy urodzeniu

Nie ma połączenia między tym. Każda osoba ma swoje indywidualne cechy, które wpływają na kształt i rozwój wszystkich części ciała.

Karmienie piersią dziecka jest konieczne z wodą

Z karmieniem piersią, gdy częstotliwość karmienia zależy od pożądania dziecka, woda absolutnie nie jest potrzebna. W gorącym okresie możesz zaoferować dziecku picie, ale nie możesz go zmusić do picia, ponieważ woda jest słabo wydalana przez niemowlę i może pojawić się obrzęk. W przypadku niemowląt karmionych butelką zaleca się wodę.

Niemowląt nie da się kołysać

Źle, dzieci nie mogą być wstrząśnięte zbyt często. A umiarkowana choroba lokomocyjna tylko uspokaja dzieci, trenuje ich aparat przedsionkowy i poprawia koordynację przestrzenną.

Newborn Care - Mity i rzeczywistość2

Karmienie piersią po roku utrudnia adaptację do społeczeństwa

Nie ma dowodów na związek między czasem karmienia a zdolnością dziecka do przystosowania się. Ten mit pojawił się w czasie, gdy matki musiały wcześnie iść do pracy i oddać dziecko do ogrodu. W takich przypadkach musieli odzwyczaić. A teraz matki mogą karmić swoje dzieci tak, jak chcą.

Słuchając rad babci i matek, nie wolno nam zapominać, że wychowywali swoje dzieci w innym czasie, więc niektóre z ich zaleceń po prostu nie działają w naszych czasach współczesnych.