Podczas wysiłku fizycznego w organizmie wytwarzana jest adrenalina i kortyzol. Z tego powodu osoba odczuwa wzrost siły i wytrzymałość . Około pół godziny po zakończeniu treningu hormony te nie przestają funkcjonować. Ten okres nazywa się oknem węglowodanowym. Ciało musi przywrócić energię, którą zaczyna czerpać z mięśni, więc odżywianie w tym czasie odgrywa bardzo ważną rolę. Zamykanie okna węglowodanowego po treningu jest bardzo ważne, zarówno dla utraty wagi, jak i dla uzyskania masy mięśniowej.

Trenerzy i dietetycy zalecają spożywanie pokarmów bogatych w węglowodany natychmiast po zakończeniu treningu. Pomaga to w produkcji insuliny, dzięki której organizm przywraca energię i wraca do normalnej pracy.

Jak zamknąć okno węglowodanu po treningu na odchudzanie?

Zamknięcie okna z węglowodanami to doskonała okazja, aby zafundować sobie słodki, który nie tylko nie szkodzi figurze, ale także korzyściom. Dlatego nawet ci, którzy chcą schudnąć, mogą skorzystać z tej możliwości. Oczywiście najlepiej będzie zjeść trochę owoców. Na przykład banan, jabłko, pomarańcza, winogrona itd. W końcu pomogą one nie tylko odzyskać siły po wysiłku fizycznym, ale także dostarczą organizmowi witamin i innych dobroczynnych substancji. Ale możesz nawet jeść czekoladę lub miód. Byłoby wspaniale po zakończeniu zajęć wypić specjalny napój "Gainer".

W tym czasie wszystkie spożyte pokarmy pójdą tylko po to, aby przywrócić energię i tkankę mięśniową, ponieważ w żadnym przypadku nie można odmówić sobie posiłku po ćwiczeniach. W przeciwnym razie wszystkie siły na nim wydane będą bez znaczenia.

Okna białkowo-węglowodanowe po treningu na przyrost masy ciała

Dla tych, którzy stawiają sobie za cel zwiększenie masy mięśniowej, należy zamknąć okno po treningu, nie tylko węglowodany, ale także białka. Białko musi być obecne w codziennym menu, ponieważ jest ono głównym okno białkowo-węglowodanowe po treningu dla przybierania na wadze materiał budowlany dla mięśni. A w okresie zamykania okna węglowodanowego jest najlepiej wchłaniany, co przyczynia się do budowania masy mięśniowej.

Tak więc, aby zamknąć okno białkowo-węglowodanowe po treningu, najlepiej jest dopasować koktajle proteinowe . Na przykład w blenderze musisz ubić następujące składniki:

  • mleko - 200 ml;
  • twarożek, mleko w proszku, jajko na twardo - do 100 g;
  • dżem, miód lub cukier - 15 g;
  • banan, jagody itp.