Cukier brązowy jest powszechnie uważany za przydatny zamiennik zwykłego. Jednak stosowanie cukru trzcinowego jest wątpliwe w niektórych ludzi, ponieważ jest kalorii niewiele różni się od wartości energetycznej tańszego cukru buraczanego.

Jaki jest pożytek z cukru trzcinowego?

Kaloryczna zawartość nierafinowanego cukru trzcinowego wynosi 377 kcal na 100 g. Jest to nie mniej niż kaloryczna zawartość zwykłego cukru z buraków, w której 398 kcal. Dlatego warto zdenerwować tych, którzy chcą schudnąć, jedząc brązowy cukier - jest on również zdeponowany w postaci tłuszczu na brzuchu i udach. A to chyba jedyna szkoda, jaką może wyrządzić cukier trzcinowy, ale jej zalety są niewątpliwe.

Ponieważ cukier brązowy poddawany jest mniejszej obróbce niż cukier biały, zachowuje znacznie więcej cennych substancji - witamin i pierwiastków śladowych. Ciemny kolor cukru trzcinowego daje melasę, która pokrywa kryształy cukru. I to w melasie zawiera głównie składniki odżywcze.

Nierafinowany cukier trzcinowy zawiera potas (100 mg na 100 g, podczas gdy w rafinowanym cukrze jest 5 mg), magnez (w ogóle nie występuje w cukrze białym) i żelazo (10 razy więcej niż wyrafinowane). Cukier trzcinowy jest również bogaty w wapń, fosfor, cynk, sód, miedź i witaminy z grupy B.

Niewątpliwą korzyścią płynącą z cukru trzcinowego będą osoby cierpiące na zaburzenia wątroby i śledziony, które lekarze często zalecają "słodką" dietę. Cukier brązowy pomaga w regulacji ciśnienia, normalizacji metabolizmu tłuszczów i białek, poprawia wydalanie toksyn. Ze względu na wysoką zawartość miedzi, cukier trzcinowy jest korzystny dla układu nerwowego, a jeśli nadal wątpisz, czy cukier trzcinowy jest przydatny, pomyśl, że w przeciwieństwie do rafinowanego cukru nie zakłóca smaku potraw, ale wyrusza i poprawia go. Cukier trzcinowy, nierafinowany

Jak odróżnić prawdziwy cukier trzcinowy od podróbki?

Nieuczciwi producenci nauczyli się wykuwać brązowy cukier, nadając mu karmelizowany zwykły, rafinowany cukier. Korzyści z takiego cukru trzcinowego są bardzo wątpliwe.

Aby nie płacić za fałszywe, pamiętaj, jak go rozpoznać:

  • rozpuścić kostkę cukru w ​​wodzie, jeśli ciecz zmieni kolor na brązowy, otrzymałeś podróbkę, ponieważ wysokiej jakości cukier trzcinowy nie maluje wody;
  • Przygotuj syrop z cukru i wlej do niego trochę jodu, jeśli syrop dostanie niebieski odcień - cukier trzcinowy jest prawdziwy, ponieważ niebieski odcień daje zawartą w nim skrobię.