Dla wielu ludzi orzechy brazylijskie są nadal egzotyczne. Większość słyszała o tym, ale rzadko każdy może dokładnie powiedzieć, czym jest ten produkt. Bardzo niewiele osób może powiedzieć coś konkretnego na temat korzyści i niebezpieczeństw orzecha brazylijskiego, a jednak te owoce, mające masę cennych właściwości, zasługują na więcej uwagi.

Mimo swojej nazwy orzech brazylijski uprawia się nie tylko w Brazylii. Roślina ta, znana jeszcze jako Bertheleta, występuje również w Peru, Wenezueli, Kolumbii i innych krajach Ameryki Łacińskiej. Dlatego jest czasami nazywany orzech amerykański. Roślina jest drzewem o znacznych rozmiarach i wysokości ponad czterdziestu metrów. Ponadto jest to długa wątroba, a jej wiek może sięgać pięciuset, a nawet tysięcy lat. Owoce bertheletu są bardzo duże i mogą ważyć do dwóch kilogramów, chociaż samo jądro orzecha ma nieco mniejszy rozmiar i masę.

Skład i korzystne właściwości orzecha brazylijskiego

Pomimo rzadkości, a nie najniższej ceny, brazylijsko-amerykański orzech stopniowo staje się popularny wśród nas wielbicieli zdrowego systemu żywienia. I chociaż dietetycy dziś często wciąż dyskutują o korzyściach i szkodach brazylijskiego orzecha, wiele jego cennych właściwości nie budzi już wątpliwości.

Korzyści z orzecha brazylijskiego wynikają z jego składu. Zgodnie z naukową klasyfikacją botaniczną, odnosi się do ziaren, takich jak pszenica lub owies, i dlatego ma charakterystyczny dla ziaren zestaw aktywnych substancji i właściwości. W Brazylii dużo orzechów celuloza Jest pożywny i ma korzystny wpływ na ruchliwość jelit. Ponadto zawiera również:

  • białka - 9% całkowitego płodu;
  • tłuszcze - 88%;
  • związki węglowodanowe - 3%;
  • witaminy: PP, E, C, B9, B6, B5, B2, B1, cholinę;
  • minerały: selen, mangan, miód, cynk, żelazo, fosfor, potas, sód, magnez, wapń.

Ponieważ owoce bertoletii są bogate w tłuszcze, są one bardzo bogate w kalorie, około 685 kcal / 100 gramów. Ze względu na wysoką kaloryczność zaleca się umiarkowane spożycie orzechów brazylijskich, mimo że jest to bardzo przydatne.

Orzechy brazylijskie są szeroko stosowane w medycynie ludowej i kosmetologii, ponieważ ten produkt może mieć działanie lecznicze w różnych przypadkach. Optymalizuje poziom cholesterolu i cukru we krwi, dlatego jest stosowany jako składnik środków terapeutycznych dla diabetyków. Owoc bertoletii jest doskonałym środkiem ujędrniającym, zapewnia silne wsparcie układu odpornościowego, dodaje siły, pomaga zwalczyć zespół chronicznego zmęczenia, nerwowość i wyczerpanie nerwowe. Ma korzystny wpływ na pracę jelit, łagodzi zaparcia. Orzechy brazylijskie są bardzo przydatne dla kobiet, ponieważ mają działanie odmładzające. Aby to zrobić, można go uwzględnić w dieta , a także do stosowania w różnych masek i kremów. Ale dla mężczyzn jest nie mniej wartościowa, ponieważ może działać jako środek profilaktyczny dla raka. uszkodzenie orzecha brazylijskiego gruczoł krokowy i zaburzenia erekcji.

Uszkodzenie nakrętki Brazylii

Oprócz użytecznych substancji, owoce bertoletu zawierają pierwiastek radioaktywny rad. I choć jego ilość jest bardzo mała, ale z tego powodu nie powinno być orzechów w dużych ilościach. Wystarczająca dzienna stawka - jedna lub dwie sztuki.

Skorupy orzechów brazylijskich zawierają aflatoksyny, które są zdolne do wywoływania raka wątroby, więc owoce powinny być dokładnie oczyszczone przed użyciem. Orzechy mogą stać się źródłem alergii, zwłaszcza jeśli dana osoba ma już podobną reakcję na inne odmiany orzechów lub egzotyczne owoce.