Pomimo swojej nazwy, brazylijski orzech lub bertolleta nie jest orzechowy, ale ziarno. Ma tylko twardą powłokę i dość duży rozmiar. Z wyglądu przypomina bardziej orzechowe ziarno, takie jak orzeszki ziemne lub migdały . Orzech rośnie nie tylko w Brazylii, ale także w innych krajach Ameryki Łacińskiej, głównie w Boliwii - największym eksporterze tego produktu. Dlatego orzechy brazylijskie są również nazywane amerykańskimi. A to nie jest roślina uprawna, nie jest specjalnie uprawiana, ale zbierana jest w dzikiej dżungli.

Korzystne właściwości orzechów brazylijskich są przede wszystkim związane z ich wartościami odżywczymi. Jest bardzo pożywny i smaczny. Rdzenie mają dość duży rozmiar - około 5 cm średnicy. Formularz są jak orzeszki ziemne i smak - na orzeszkach pinii. Wartość odżywcza orzecha brazylijskiego wynosi ponad 650 kcal / 100 g. Prawie 70% całkowitej masy produktu to tłuszcz, kolejne 13% to węglowodany, ale jest też dużo białek - 17%. I chociaż większość związków tłuszczowych jest nienasyconych, odpowiedzialnych za optymalizację cholesterolu, zaleca się je jeść z umiarem. W rzeczywistości, gdy jest wykorzystywany, ten produkt, pomimo wszystkich użytecznych właściwości orzecha brazylijskiego, może zaszkodzić ludzkiemu ciału.

Składniki orzechów brazylijskich

Ten produkt roślinny jest bardzo bogaty w substancje aktywne, w tym rzadkie. W jądrze owocu śmigłowca można znaleźć:

  • celuloza;
  • cenne aminokwasy;
  • witaminy: A, C, E, grupa B;
  • minerały: żelazo, magnez, potas, wapń , cynk, miedź itp .;
  • flawonoidy i przeciwutleniacze.

Orzechy brazylijskie są również źródłem rzadkiego pierwiastka śladowego selenu, kilka orzechów może codziennie dostarczać organizmowi dzienną dawkę tej substancji.

Czy orzech brazylijski jest przydatny?

Oczywiście, owoców bertholety nie można nazwać panaceum na wszystkie choroby. I nie należy ich zabierać na leki. Leczenie przy pomocy orzecha brazylijskiego, szczególnie niezależnie, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, jest niemożliwe. Jest to raczej przydatny dodatek biologiczny, który może mieć zapobiegawczy i wspomagający wpływ na organizm. Na przykład nakrętka brazylijska z cukrzycą pomaga regulować procesy metaboliczne w organizmie. Poprawia samopoczucie takich pacjentów, ale nie ma znaczącego efektu terapeutycznego. A jeśli cukrzyca spożywa zbyt dużo tłustych, bogatych w węglowodany orzechów, może wręcz podkopać ich zdrowie.

Kontrowersje wśród dietetyków są spowodowane używaniem orzechów brazylijskich w czasie ciąży ze względu na ich wartość kaloryczną i ryzyko reakcji alergicznych. Przyszłe matki muszą skonsultować się z lekarzem przed włączeniem do diety owoców bertolitii. Ale ogólnie rzecz biorąc, korzyści płynące z orzechów brazylijskich są ponad wszelką wątpliwość. Ma działanie odmładzające. Skład orzechów brazylijskich na ciele, pomaga spowolnić proces starzenia biologicznego. Olej z owoców jest popularnym i bardzo skutecznym składnikiem masek kosmetycznych, szamponów, kremów.

Orzechy brazylijskie, ze względu na obecność aminokwasów, są w stanie stymulować pracę naczyń krwionośnych. Zapobiegają pojawianiu się form miażdżycowych, pomagają w zapobieganiu chorobom serca, zaćmy, nerwice. Włókno w kompozycji orzechów ma korzystny wpływ na perystaltykę jelit i oczyszcza ją. Organizm dzieci brazylijskiej nakrętki pomaga zoptymalizować produkcję hormonów wzrostu. A to jest potężna naturalna energia.