Obszar rekreacyjny na daczy jest równie ważny jak ogród lub ogród warzywny . Przecież przyjeżdżamy do wiejskiego domu, żeby odpocząć. Ponadto ten pozornie powszechny element architektury krajobrazu spełnia zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Dlatego tak wiele uwagi poświęca się projektowaniu letnich ławek. Doświadczeni projektanci krajobrazów twierdzą, że ławka ogrodowa powinna:

  • w połączeniu ze stylem domu i strony;
  • mieć ergonomiczny kształt;
  • zapewnia odpowiedni poziom komfortu.

Ławki różnią się nie tylko wzornictwem, ale przede wszystkim materiałem. I jedną z najczęstszych opcji są ławki do dawania z metalu i drzewa. Dlaczego tak się stało i jakie rodzaje ław istnieją, dowiesz się z tekstu tego artykułu.

Ławki do dawania z metalu i drzewa 1Ławki wykonane z metalu i drewna 2

Czym są uliczne ławy dla daczy?

Drewno i metal są doskonale połączone, zwłaszcza jeśli chodzi o meble ogrodowe. Całkowicie metalowe konstrukcje wyglądają zbyt nieporęcznie, a drewniane ławki nie zawsze pasują do istniejących projekt obszaru podmiejskiego . Dlatego łączone ławki wykonane z metalu i drewna są coraz częściej wybierane: dzięki różnorodności ich wyglądu można wybrać produkt według własnego gustu. Szczególnie dobrze, takie ławki wyglądają na miejscu w stylu vintage, minimalizm, kraj, nowoczesny.

Ławki wykonane z metalu i drewna 3Ławki wykonane z metalu i drewna 4

Praktyczne właściwości ławek wykonanych z tych dwóch materiałów znajdują się również na wysokości. Metal plus drewno jest nie tylko spektakularne, ale także niezawodne i trwałe. Należy zauważyć, że drewno do siedzenia powinno być odporne na próchnicę, ponieważ ławka będzie na zewnątrz przez cały rok. Odpowiedni tek, wiśnia, dąb, leszczyna, modrzew, drzewa iglaste. Ponadto pożądane jest, aby chronić drewno przed działaniem czynników naturalnych farbą lub lakierem.

Ławki do dawania z metalu i drzewa 5Ławki do dawania z metalu i drzewa 6

Ławki do domków, wykonane z drewna, kłód lub metalu, mogą różnić się przeznaczeniem i rozmieszczeniem. Mogą więc być stacjonarne i ozdobić wnętrze krajobrazu określonego miejsca lub urządzenia mobilnego. W pierwszym przypadku podpory stołowe są zwykle zakopywane w ziemi. Jeśli chodzi o ruchome ławki, w razie potrzeby można je przenieść do dowolnego miejsca na stronie. Porozmawiajmy o zasadach umieszczania ławek do dawania z metalu i drewna w bardziej szczegółowy sposób.

Ławki wykonane z metalu i drewna 7Ławki do dawania z metalu i drzewa 8

Gdzie zainstalować ławkę ogrodową?

Zazwyczaj w letnim domku umieszcza się kilka ławek, których przeznaczenie nieco się różni. Na przykład taka ławka może być jadalnia i umieszczone na tarasie lub w obszarze grilla. Powinno to być wystarczająco długie dla członków rodziny lub gości, którzy usiądą wygodnie na nim. A tak zwane ceremonialne ławki są zwykle instalowane na ulicy w pobliżu dziedzińca lub przy wejściu do domu. I oczywiście ławka przeznaczona do odpoczynku po pracach ogrodowych jest niezastąpiona w letniej rezydencji.

Ławki wykonane z metalu i drewna 9Ławki wykonane z metalu i drewna 10

Ławka w strefie rekreacyjnej zapewni niezapomniane chwile, szczególnie jeśli znajduje się w najbardziej malowniczym miejscu na terenie - w pobliżu stawu, na trawniku lub w pobliżu żywopłotu. Należy jednak pamiętać, że ławka umieszczona w pobliżu zbiornika musi mieć niezawodną wodoszczelną ramę. Uważaj, aby metalowe wsporniki nie rdzewieją w czasie. I instalując ławkę na trawniku, upewnij się, że jest odporny na deptanie.

Ławki do dawania z metalu i drzewa 11Ławki wykonane z metalu i drewna 12

Ławka relaksacyjna, która zazwyczaj chowa się w bardzo zacisznym zakątku, zaprasza do odpoczynku bez żadnych warunków. Może znajdować się w cieniu drzew (wersja letnia) lub w słońcu, gdzie tak miło jest usiąść na jesieni. Jak widać, sezonowość powinna być brana pod uwagę nawet przy wyborze miejsca na ławkę ogrodową.

Ławki wykonane z metalu i drewna 13Ławki wykonane z metalu i drewna 14