Ostatnio coraz więcej ogrodników odchodzi od zwykłego prostokątnego kształtu łóżek, starając się nadać ogrodowi przyjemny i interesujący wygląd. Wszystkie zalety ziemi do uprawy warzyw i ziół przy zachowaniu. Istnieje wiele opcji projektowania łóżek w kraju. Zastanów się nad niektórymi z nich.

Rodzaje łóżek w kraju

Przede wszystkim łóżka mogą różnić się kształtem i być kwadratowe, zaokrąglone, w postaci zwierząt, z abstrakcyjnymi konturami. Nie ma absolutnie żadnych ograniczeń w tym zakresie. Tylko z projektem i położeniem muszą zwracać uwagę na cechy reliefu.

Jest tylko jedno zalecenie dotyczące kształtu i wielkości łóżek: musi być dostępne ze wszystkich stron, aby można było z niego bez trudu dotrzeć. Dotyczy to zwłaszcza łóżek w pobliżu ogrodzenia - ich szerokość powinna być taka, aby spokojnie sięgać do drugiej krawędzi.

łóżka w domku 1łóżka w domku 2łóżka w domku 3

Dość popularne mieszane łóżka w kraju, kiedy rośliny sadzi się nie w monotonnych rzędach, ale w bliskiej odległości od innych kultur. Daje to pozytywny rezultat nie tylko pod względem estetycznym, ale przede wszystkim agronomicznym. Dzięki takim łóżkom możesz osiągnąć wysokie plony na swojej działce. Ale musisz poprawnie łączyć kultury. Dobrze się razem:

  • cebula i marchewka;
  • pomidory i kapusta;
  • kapusta, cebula i koper;
  • rzodkiewki i marchewki;
  • sałata, buraki i pomidory;
  • pietruszka, kapusta i kapusta kalarepa;
  • sałatka i pasternak.

W tej kombinacji rośliny będą się lepiej rozwijać. Ale istnieją niekompatybilne kultury, które tłumią i uciskają sąsiadów. Nie ma potrzeby sadzić takich roślin, na przykład ogórków i cebuli, ponieważ wydajność ogórków będzie niska, a tłoczenie cebuli do pióra zatrzyma się.

łóżka w domku 4łóżka w domku 5łóżka w domku 6

Wiele, aby ułatwić pracę i zwiększyć plony, wolą budować w kraju wysokie łóżka . Ogromnym plusem takich łóżek jest to, że zgodnie z technologią położysz metalową kratkę na ich dnie, aby chronić przed gryzoniami, a następnie napełnić ją substancją organiczną, która powoli się rozkłada, co powoduje, że gleba jest nawożona i ciepła.

Jako ogrodzenie wysokich łóżek najczęściej używane są drewniane deski, ale istnieją warianty z wikliną, profilem metalowym, betonem, cegłą i tak dalej.

łóżka w domku 7łóżka w domku 8łóżka w domku 9

Jeśli nie ma wystarczającej ilości miejsca, możesz spróbować zwiększyć powierzchnię użytkową o pionowe łóżka . Istnieją pewne kultury, które dobrze pasują do pionowego sposobu uprawy. Są to truskawki, cebula, sałatki, przyprawy, cukinia, ogórki i tak dalej.

Pionowe łóżka w ogrodzie można zaaranżować za pomocą zwykłych stoków, drewnianych skrzynek, a można nawet użyć ogrodzeń lub murów oficyny, przybijając plastikowe skrzynki z ziemią.

łóżka w domku 10łóżka w domku 11łóżka w domku 12

Inna opcja dla miniaturowych domków - mini-łóżek. W tym przypadku warzywa i zioła sadzi się nie w ogrodzie lub szklarni, ale w pojemnikach i doniczkach. Pudełka, garnki, stare garnki i wiadra, opony mogą również służyć jako pojemniki.

Pikantne zioła (szpinak, melisa, kolendra, koper, bazylia, mięta) i warzywa (ogórki, pomidory, papryka słodka i gorąca) dobrze rosną w takich mini-łóżkach.

łóżka w kraju 13łóżka w kraju 14łóżka w kraju 15

Uprawa w łóżkach

W każdym łóżku należy zwracać należytą uwagę na glebę. Z reguły wykopują go dwa razy w roku - wiosną i jesienią. Towarzyszy temu wprowadzenie nawozów organicznych i mineralnych. Podczas kopania jesienią, grudki i grudki nie muszą być łamane - więcej niż wszystkie larwy szkodników umrą w ogrodzie przez zimę, a gleba lepiej zatrzyma wilgoć.

Również podczas jesiennego kopania nie będzie zbędne mulczowanie powierzchni złoża mieszaniną torfu, trocin i zgniłego kompostu. Wiosną cała ta warstwa będzie musiała zostać usunięta, a dopiero potem trzeba wykopać ziemię.