Jednym z najczęstszych owoców na półkach sklepowych jest dziś banan. Słodki i smaczny stał się ulubioną ucztą dla dorosłych i dzieci. Jednak wielu przedstawicieli płci pięknej, którzy ściśle monitorują swoją dietę i sylwetkę, często nie wątpi, czy można jeść banany siedząc na diecie, jakie korzyści i szkody same w sobie stanowią banany. Przyjrzyjmy się tym problemom.

Skład i użyteczne właściwości bananów

Banan jest oczywiście przydatnym produktem. Banan zawiera witaminy i minerały, a także błonnik. Ale o wszystkim w porządku. Średni owoc o masie 120-140 g ma wartość energetyczną 120 kcal. Zawiera ponad 30 g węglowodanów (głównie cukru), 1,5 g białka i 3 g celuloza (tylko 14% dziennej wartości substancji użytkowej). To właśnie dzięki zawartości tego ostatniego banany bardzo często wyznaczają osoby, które przeszły operację, poważne oparzenia, raka, chorobę popromienną.

Jeśli mówimy o witaminach, to w bananach, przede wszystkim o witaminach C (znanych naturalnych przeciwutleniaczach) i E, a także niektórych z grupy B. Ta kombinacja pierwiastków śladowych i witamin pomaga oczyścić jelita. Udowodniono, że włókna bananowe poprawiają wchłanianie tłuszczów i cukrów przedostających się do organizmu człowieka. Banany zawierają między innymi dużą ilość potasu, niezbędną do normalnego funkcjonowania mózgu, wątroby i serca. Z mikroelementów w tych owocach są także: sód, fosfor, żelazo, poprawa składu krwi i wapnia, przydatne dla zębów i kości.

Banany i sport

Często pojawia się pytanie o korzyści płynące z bananów dla sportowców. Dla tych, którzy spędzają wieczory na siłowni i zastanawiam się - czy można jeść banany, gdy tracimy na wadze, odpowiadamy - nie traktuj banana jako stałego składnika stołu. Warto zjeść tylko jako deser po daniach głównych. Ponieważ zawiera dużo cukru i przyczynia się do zwiększenia apetytu, owoce warto jeść ostrożnie dla tych, którzy zasiadają na białku lub jakiejkolwiek innej diecie. Jeśli zdecydujesz się użyć go jako źródła węglowodanów i wapnia, lepiej zastąpić je świeżo wyciśniętym sokiem z marchwi ze śmietaną. Efekt będzie taki sam, ale z mniejszymi obrażeniami na figurze.

Uszkodzenie bananów

Pomimo tego, że banan jest prawdziwym magazynem użytecznych właściwości, nie zapominaj, że we wszystkich krajach, z wyjątkiem miejsc, w których rosną, są one dostarczane niedojrzałe, co oznacza, że ​​nie otrzymały niezbędnych substancji. Aby paczka bananów uderzyła w ladę, musi najpierw trafić do chłodzonego pojemnika z gazoszczelną kulą. Następnie dojrzewam w komorze gazowej i po prostu odpoczywam, wchodzę w kosze kupujących. Po tak długiej "podróży" większość przydatnych właściwości produktu jest często tracona, a węglowodany zamieniają się w zwykły cukier.

Naukowcy stwierdzili również, że stosowanie bananów może zwiększać lepkość krwi, co może prowadzić do zmniejszenia przepływu krwi do niektórych części ciała, na przykład u mężczyzn - w przypadku erekcji, w żylakach - pogarsza się banany są dobre i złe przebieg choroby. Ostrożnie, można jeść banany na żywność dla tych, którzy cierpią na zapalenie żołądka lub wrzody żołądka. Produkt może również pogorszyć stan. U dzieci banany może powodować wzdęcia i wzdęcia, dlatego wprowadzanie ich do diety powinno odbywać się stopniowo iw małych dawkach.

Z powyższego można powiedzieć, że banany, podobnie jak wiele owoców, muszą być mądrze używane. W małych ilościach i podlegających wszelkim ograniczeniom, będą one jedynie korzystać. Szczególnie ważne jest poznanie stopnia, w jakim banany są spożywane przez tych, którzy podążają za postacią lub próbują pozbyć się nadwagi lub otyłości.