Banany do karmienia piersią Te egzotyczne owoce od dawna stały się integralną częścią naszego menu. Ale matka karmiąca ma szczególną odpowiedzialność: musi upewnić się, że to, co je, nie powoduje okruchów alergii lub zaburzeń przewodu pokarmowego. Dlatego jeśli bardzo lubisz te żółte dary Afryki, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, czy można jeść banany podczas karmienia piersią. Najprawdopodobniej odpowie pozytywnie, ale musisz wiedzieć o niuansach ich użycia.

Czy powinienem zrezygnować z mojego ulubionego deseru?

Banany są dość pożywne i pomogą matce odzyskać siłę po porodzie, staną się źródłem energii i nie doprowadzą do przyrostu masy ciała, będąc prawdziwym magazynem witamin i błonnika roślinnego. Zastanówmy się, czy zawsze można cieszyć się tymi wspaniałymi owocami podczas karmienia piersią:

  1. Jeśli matka karmiąca myśli o tym, czy można jeść banany podczas karmienia piersią noworodka, odpowiedź będzie negatywna. Przewód pokarmowy z okruchów pojawia się tylko w świetle, jest jeszcze zbyt niedojrzały, aby przyswoić wszystkie substancje zawarte w miąższu tego owocu. Dlatego, gdy banany są wprowadzane do diety podczas karmienia piersią noworodka, ryzyko zaburzeń w układzie trawiennym jest bardzo wysokie. Warto więc spróbować banana tylko wtedy, gdy twój syn lub córka skończy dwa miesiące. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Zjedz mały kawałek banana, najlepiej sutrę i obserwuj reakcję dziecka. Jeśli dziecko nie ma wysypki na całym ciele, biegunka lub zaparcie, następnego dnia można jeść polbananany, a przy braku niepożądanych objawów, w ciągu kilku dni możesz dodać cały owoc do swojego menu.
  2. Nawet gdy dziecko trochę się rozrosło, zaleca się, aby nie jeść więcej niż raz dziennie podczas karmienia piersią. Wszakże stężenie cukrów roślinnych, które mogą prowokować dodatkowe procesy fermentacji w jelicie cienkim i grubym oraz przyczynę kolka, jest wystarczająco duży.
  3. Jeśli miękisz jako całość dobrze reaguje na takie owoce, nie odmawiaj sobie takiej uczty. Obejmują one wysoką koncentrację witaminy z grupy B, co pomaga poprawić pamięć i koncentrację. Skład bananów obejmuje także aminokwas tryptofan, który łagodzi karmienie piersią od bezsenności. W końcu często bardzo trudno jest jej dostosować się do nowego trybu czuwania i snu. Również ta substancja pomaga uniknąć przejadania się, normalizując apetyt.
  4. W bananach jest pektyna, która ustawia pracę jelit. Dlatego w przypadku zaparcia lub biegunki jest to niezbędne dla matki karmiącej.
Co ugotować z bananem?

Banany podczas karmienia piersią można spożywać nie tylko na surowo, ale także gotować z nich posiłki. Do najpopularniejszych receptur należą:

  1. Koktajl bananowy na bazie niskotłuszczowego jogurtu. Umieść banana razem z jogurtem w misce blendera i wypij ten witaminowany napój około pół godziny przed karmieniem.
  2. Sałatka z bananów. Pokrój małe kawałki jabłka i banana na małe kawałki i dodaj do smaku twarożek i kwaśną śmietanę. Wszystko dobrze wymieszaj i dodaj trochę cukru w ​​zależności od preferencji smakowych.
  3. Banany podczas karmienia piersią Owsianka bananowa. Do tego weź ryż, grykę lub płatki owsiane. Kiedy owsianka jest już gotowa, włóż do niej trochę masła i cukru, mieszaj banana widelcem, aż zamieni się w puree i wymieszaj z owsianką.
  4. Ciasto bananowe. Świetnym sposobem na wejście do menu podczas karmienia piersią jest wypiekanie ciast. Opłucz jeden banan w zacierze, dodaj do niego szklankę mąki, pół szklanki mleka, pół łyżeczki sody, dwie łyżki cukru i 60 g masła. Dobrze wymieszaj ciasto, włóż do foremek i pozostaw do pieczenia w piekarniku przez pół godziny.