Arabia Saudyjska ma własne krajowe i międzynarodowe porty lotnicze, które realizują połączenia między głównymi miastami i innymi państwami. Nasz artykuł dotyczy bram powietrznych tego bliskowschodniego kraju.

Arabia Saudyjska posiada własne krajowe i międzynarodowe porty lotnicze, które realizują połączenia między głównymi miastami i innymi państwami. Nasz artykuł dotyczy bram powietrznych tego bliskowschodniego kraju.

Słynne lotniska Arabii Saudyjskiej

W każdym milionowym mieście Arabii Saudyjskiej znajduje się nowoczesne lotnisko, które może odbierać samoloty z innych krajów. Należy zauważyć, że miasta Mekka i Medina Nie akceptują cudzoziemców z własnej religii innych niż muzułmanie na swojej ziemi. Oto najważniejsze lotniska w kraju:

 1. Król Khalid. W czasie budowy lotnisko było największym w kraju i zajmowało 225 metrów kwadratowych. km. Znajduje się 35 km od stolicy państwa i jest uważany za główną bramę powietrzną. Ze względu na swoją infrastrukturę, duży obszar i dogodną lokalizację, jest to nawet miejsce do wyładunku promu kosmicznego.
 2. Король Халид
 3. Król Fahd. Budynek terminalu znajduje się 25 km od miasta Dammam. Jeden z najnowszych lotnisk w kraju (data jego budowy w 1990 r.) Wziął samolot podczas operacji wojskowych w Zatoce Perskiej. Ze względu na to, że dostępność lotniska jest dość niska z powodu jego dużego oddalenia i złożoności warunków drogowych, nie działa on z pełną wydajnością. Jednocześnie jest uważany za największy w kraju.
 4. Король Фахд
 5. Król Abdul-Aziz. To lotnisko znajduje się w Jeddah w Arabii Saudyjskiej. Została założona w 1981 roku i nosi imię króla. Znajduje się 19 km od miasta, jego obrót pasażerski jest największy, a to lotnisko jest trzecim co do wielkości w kraju. To on przyjmuje wszystkich pielgrzymów, którzy przybywają do Mekki podczas hadżdż. Prace ekspansyjne, które mają zostać ukończone do 2035 r., Zwiększą pojemność. Oprócz komunikacji z państwami muzułmańskimi, lotnisko przyjmuje samoloty z Londynu, Paryża, Aten, Delhi, Bombaju.
 6. Аэропорт Король Абдул Азиз
 7. Medina. To lotnisko Medina w Arabii Saudyjskiej jest czwartym co do wielkości w kraju. Kiedyś służył tylko loty krajowe, ale ostatecznie, po rozszerzeniu pasa startowego, był w stanie otrzymać międzynarodowe linie lotnicze. Podczas muzułmańskich uroczystości religijnych loty czarterowe z Kairu, Dubaj , Kuwejt i Stambuł.
 8. Аэропорт Медина
 9. Abkayk. To małe prywatne lotnisko, należące do dużej firmy naftowej, ma tylko jeden pas startowy i niewielką powierzchnię 0,35 metra kwadratowego. km. Po zbudowaniu lotniska Fahd, samolot linii lotniczej został tam przekazany, a lotnisko to było tymczasowo nieaktywne. Teraz wykonuje prywatne loty małych samolotów.
 10. Abu Ali. Jest to również niewielkie lotnisko, które zostało zbudowane w celu otrzymywania lotów krajowych, które zostały wykonane w celu dostarczenia pracowników firmy naftowej do iz pracy. Z biegiem czasu potrzeba tego zniknęła, a lotnisko stopniowo spustoszyło, tylko od czasu do czasu zabierając małe prywatne samoloty.
 11. Abha. Pomimo tego, że ma tylko jeden pas startowy, lotnisko przyjmuje nie tylko loty krajowe, ale również międzynarodowe, a także czarterowe. Terminal lotniczy znajduje się w tej samej odległości od miast Aiboi i Khamis Mushait.
 12. Bisha. To lotnisko zostało założone w 1976 roku. Jest przeznaczone do obsługi jednej z prowincji Arabii Saudyjskiej - Asir. Aby to zrobić, wystarczy mu tylko jedna długość pasa startowego 3050 mi szerokość 45 m.
 13. El Bach. Lotnisko znajduje się na 1672 m nad poziomem morza. Ma tylko jeden pasek o długości nieco ponad 3300 mi szerokości 35 m i jest przeznaczony do obsługi prowincji o tej samej nazwie.
 14. To jest Taif. To lotnisko w Arabii Saudyjskiej otrzymuje jednocześnie lotnictwo cywilne i wojskowe. Jest bardzo szanowany przez muzułmanów z powodu pierwszego lądowania samolotu założyciela Arabii Saudyjskiej, króla ibn Sauda.
Эт Таиф