Termin ten często znajduje się w różnych artykułach dotyczących edukacji dzieci. Uczucie afektywne jest nadmiernym pragnieniem, aby dziecko stale przebywało z matką. Wiele młodych matek często spotyka się z takim zjawiskiem, ale są też te kobiety, które nieświadomie formują swoje zachowanie w swoim własnym dziecku.

Co oznacza termin przywiązanie afektywne?

Definicję tego pojęcia można znaleźć w różnych pracach dotyczących psychologii rozwoju dziecka. Zbyt silne pragnienie, aby dziecko było stale w pobliżu matki - oto, co oznacza pojęcie uczucia afektywne. Ustal, że dziecko doświadcza tego szczególnego uczucia jest proste. Z reguły takie dzieci nie chcą zostawiać swoich rodziców na minutę. Nie interesują się grami z innymi dziećmi, tylko chcą być z matką przez cały czas. Rodzice, którzy spotykają się z takimi zachowaniami, często mówią, że dziecko organizuje napady złości, nawet dlatego, że matka opuściła pokój w kuchni, nie biorąc jej ze sobą.

Przyczyny pojawienia się takiego nadmiernego przywiązania mogą być zupełnie różnymi rzeczami. W pewnym wieku dziecko ma kompleks Edypa lub Kompleks Electra . W tym czasie mogą pojawić się oznaki przywiązania uczuciowego, które przeminą wraz z upływem czasu. Bardziej poważni psychologowie uważają sytuację, w której sama matka kształtuje takie zachowanie u dziecka.

Zachowanie rodziców i ich wpływ na dzieci

Niektóre matki, ze względu na charakter swojej natury, same tworzą afektywne uczucia u dzieci. Zwykle dzieje się tak, gdy kobieta daje dziecku podwójne sygnały, np. Jednocześnie przytula dziecko, to znaczy pokazuje mu swoją miłość i usposobienie, a jednocześnie go karci. silne przywiązanie do mojej matki W takiej sytuacji dziecko nie może zrozumieć, co dokładnie rodzic chce mu powiedzieć poprzez swoje działania, co prowadzi do silnego przywiązania do matki.

Psycholodzy doradzają rodzicom, aby dokładnie monitorowali sygnały wysyłane do ich dzieci. Dziecko powinno jasno zrozumieć, co dokładnie otrzymała wiadomość od matki. W dzieciństwie trudno jest zrozumieć pojawienie się pewnych emocje . Dzieciak po prostu nie może zrozumieć, że jego matka skarci go i przytula go w tym samym czasie, ponieważ bardzo się go bała. Ale czuje, że dzieje się coś dziwnego, co oznacza przerażające. Próby dostosowania się do zachowania rodziców często powodują, że dziecko stara się cały czas być blisko matki.