Bardzo często słychać zwrot "krewni nie wybierają". Mówiąc to, osoba oznacza, że ​​nie ma związku z krewnymi, a jeśli nie z zasadami przyzwoitości, to spotkania z nimi nie wydarzyłyby się wcale. Ale co z wartościami rodzinnymi, tradycjami, wszystkim, co łączy kilka pokoleń w jedną całość, czy tak naprawdę nie ma miejsca we współczesnym świecie?

Jakie są wartości rodzinne?

Z radością używamy w rozmowach frazy "wartości rodzinne", ale trudno to sobie wyobrazić. Aby zdefiniować to naprawdę nie jest łatwe, prawdopodobnie wartości rodzinne są ważne dla rodziny, niezbędny "cement", który grupa osób o podobnym kodzie genetycznym łączy w przyjaznej społeczności. Okazuje się, że w każdej rodzinie najważniejsza jest sama rzecz: trzeba mieć zaufanie, a inne wymagają dobrobytu rodzinnego biznesu. Jest oczywiste, że w tych dwóch rodzinach wartości będą różne. Dlatego, aby powiedzieć, jakie powinny być wartości rodzinne, a jeszcze bardziej mówić o ich hierarchii, misja jest niewykonalna, każda rodzina ma własne zdanie na temat tego, co jest dla niej ważne, sama wyznacza priorytety. I nie jest to zaskakujące - wszyscy jesteśmy różni.

Na przykład stosunkowo niedawno uformowana forma relacji, w której głównymi wartościami rodzinnymi są komfort, wspólne interesy, szacunek. To tak zwany rodzinny klub, wzajemne uczucia tkwią tu w tle lub nie odgrywają żadnej roli. Dla rodzin, które uważają za podstawę miłości, ta forma związku wydaje się dzika, ale jednak istnieją. Ponieważ istnieje wiele innych form relacji rodzinnych.

Dlatego nie ma gotowego przepisu na to, jakie wartości powinny być kultywowane w twojej rodzinie. Możesz tylko wziąć pod uwagę wartości rodzinne i pomyśleć, co jest dla ciebie dobre, a co będzie bezużyteczne.

Jakie są wartości rodzinne?

  1. Komunikacja. Dla każdej osoby komunikacja jest ważna, musi dzielić się informacjami, wyrażać własne opinie, otrzymywać porady i zalecenia. Często rodziny nie mają normalnego systemu komunikacji, a wszystkie nasze radości i troski przynosimy przyjaciołom i psychoanalitykom. Kiedy w rodzinie istnieją poufne relacje, kłótnie i kłótnie są mniejsze, ponieważ wiele pytań jest rozwiązywanych, warto, aby członkowie zasiadali przy stole negocjacyjnym.
  2. Szacunek. Jeśli członkowie rodziny nie szanują się nawzajem, nie są zainteresowani swoimi opiniami, to normalna komunikacja między nimi prawdopodobnie nie będzie. Ważne jest, aby nie mylić szacunku i lęku, dzieci powinny szanować ojca i nie bać się go. Szacunek wyraża się w gotowości do akceptowania uczuć, potrzeb i myśli innej osoby, a nie narzucania mu własnego punktu widzenia, ale do próby zrozumienia go.
  3. Czuję się ważna dla twojej rodziny. Wracając do domu, chcemy widzieć radość w oczach bliskich, musimy czuć ich miłość, aby wiedzieć, że nie zależy to od osiągnięć i zwycięstw. Chcę wierzyć, że w jego wolnym czasie każdy członek rodziny znajdzie chwilę dla siebie i nie zajrzy do swoich problemów. Dom jest twierdzą, a rodzina jest cichym portem, prawdopodobnie wszyscy tego chcą.
  4. Umiejętność wybaczania. Nikt z nas nie jest doskonały, a rodzina jest ostatnim miejscem, w którym chcielibyśmy usłyszeć wymówki i krytykę w naszym adresie. Dlatego trzeba nauczyć się wybaczać błędy innych i nie powtarzać własnego.
  5. Tradycje. Ktoś ma tradycję, aby zebrać się dla całej rodziny 9 maja z babcią-weteranką drugiej wojny światowej, ktoś ogląda filmy w soboty, zbiera się w sali przy telewizorze, a ktoś co miesiąc cała rodzina wyjeżdża z miasta (w kręgielni, parku wodnym). Każda rodzina ma swoją własną tradycję, ale jej istnienie jest jakie są wartości rodzinne czynnik przyciągający i sprawia, że ​​rodzina jest wyjątkowa.
  6. Odpowiedzialność. To uczucie jest nieodłączne od wszystkich ustalonych ludzi i dzieci, staramy się zaszczepić go tak wcześnie, jak to możliwe. Musi istnieć odpowiedzialność nie tylko za chwile pracy, ale także za rodzinę, ponieważ wszystko, co robimy dla rodziny i wszystkich jej członków, musi to wiedzieć.

Wartości rodzinne są masowe, wymieniono tylko najczęstsze z nich. Dla wielu rodzin ważne jest posiadanie wolności, osobistej przestrzeni, porządku, najwyższej uczciwości w relacjach, wielkoduszności.