Przez cały czas we wszystkich ludzkich społecznościach dochodziło do przemocy seksualnej oraz różnych form przymusu i agresji. Rzeczywiste dane znacznie przekraczają statystyki, ponieważ większość ofiar woli nie zwracać się do organów ścigania, ponieważ nie wierzą w sprawiedliwość i obawiają się zaszkodzić ich reputacji.

Przyczyny przemocy seksualnej

Sztywne różnicowanie ról płciowych w społeczeństwie jest podstawową przyczyną agresji seksualnej. Z historii i etnografii wiadomo, że przemoc seksualna ma miejsce w społeczeństwie o wyraźnie odrębnych rolach męskich i kobiecych. Kiedy mężczyźni są przyzwyczajeni do dominowania i rozwiązywania swoich problemów, polegając na sile, przemoc, w tym seks, przeżywa swój szczyt. We współczesnym społeczeństwie stereotypy te uległy znacznemu osłabieniu, ale ofiary przemocy seksualnej pojawiają się raz za razem. Dlaczego?

Chodzi o sprzeczność samej sytuacji społecznej. Im silniejsza hegemonia męska w rodzinie spada, tym bardziej mężczyźni słabo się do niej przywiązują. Psychologia przemocy seksualnej jest taka, że ​​każde napięcie w społeczeństwie wywołuje agresję. Zewnętrzna otwartość i ogólna dostępność seksualności w głębi świadomości pozostaje czymś brudnym i zabronionym.

Oznaki wykorzystywania seksualnego

W społeczeństwie gwałt, czyli stosunek płciowy, pojawia się pod groźbą lub użycie siły fizycznej jest zwyczajowe w przypadku przemocy seksualnej. Ale zjawisko to jest złożone i wielopoziomowe, ponieważ szykanowanie i przymus również wchodzą w zakres artykułu kodeksu karnego, inną rzeczą jest to, że bardzo trudno to udowodnić. Kobiety są bardzo często nękane w pracy, na ulicy iw szkole, ale nie są przyzwyczajone do narzekań, ponieważ w tym przypadku prawie niemożliwe jest udowodnienie złej woli.

Różnice między przymusem seksualnym a intymnością są bardzo niejasne, ponieważ mężczyźni i kobiety często inaczej interpretują tę samą sytuację. Pierwsi uważają, że młoda dama "załamuje się" i zarzuca sobie cenę, podczas gdy ci ostatni uznają porażkę za istotny element flirtować , miłosne gry. Przemoc seksualna w rodzinie i nie pozostaje bezkarna, ponieważ w społeczeństwie nie przyjmuje się pójść spać ze swoimi małżonkami, a wszystko, co pozostaje za zamkniętymi drzwiami, jest uważane za ich osobisty interes.

filmy o wykorzystywaniu seksualnym

Rodzaje przemocy seksualnej

Każda przymusowa aktywność seksualna w celu uzyskania satysfakcji seksualnej i innych korzyści to przemoc seksualna. Wyróżnia się następujące typy:

 1. Komentarze są obraźliwe, podpowiedzi, spojrzenia, gesty.
 2. Kazirodztwo. Według analizy socjologicznej, przemoc seksualna w domu nie jest tak rzadka. Co piąta kobieta, która dorastała ze swoim ojczymem, była ofiarą przemocy seksualnej. Życie z macochą 17%, bez ojca - 11%.
 3. Seksualne uwodzenie. Zawiera demonstrację genitaliów, ekshibicjonizm .
 4. Niepożądane dotknięcia i uczucia części ciała.
 5. Podglądanie.
 6. Zastraszanie, oszustwo, szantaż, inne sposoby przymuszania do intymności.
 7. Zmuszony do prostytucji.
 8. Demonstracja pornografii.
 9. Gwałt jako skrajny stopień.

Przemoc seksualna wobec kobiety

Najczęściej przedmiotem takich działań są kobiety. Sama koncepcja przemocy seksualnej dotyczyła tej części społeczeństwa. Według sondaży jedna osoba na trzy była ofiarą rodzica, jedna trzecia doświadczała prześladowania przywódców, a 29% musiało zadowolić się sadystycznymi tendencjami własnego męża. W tym samym czasie 28% zostało zgwałconych przez przypadkowych przechodniów, jeden na pięciu miał skargi na kolegów w pracy, a 7% wymusiło kontakt z przyjaciółmi.

Przemoc seksualna kobiet wiąże się z wieloma mitami i przekonaniami. Poza faktem, że dzieje się to na randce, kiedy kobieta nie mogła wyraźnie przekazać swojej pozycji, a mężczyzna ją źle zrozumiał, często mówi się, że słaby seks prowokuje mężczyzn nosząc szczere ubrania, idąc samotnie po ciemnych pasach i nie kontrolując dawki alkohol. Ale przemoc seksualna jest zbyt zmotywowana i nie można powiedzieć, że ktoś kogoś prowokował i zachowywał się niesłusznie.

Przemoc seksualna wobec mężczyzn

Jest to rzadsze, ale zdarza się, i jest szczególnie charakterystyczne dla więzień, obozów i innych zamkniętych społeczności, gdzie ustanowione są hierarchiczne stosunki władzy, dominacji i podporządkowania. Przemoc seksualna wobec mężczyzny nie ma na celu zaspokojenia własnych pragnień, a nie dlatego, że nie ma kobiet, lecz ustanowienie i utrzymanie władzy. W tym przypadku ofiara "schodzi", przesuwa się w dół hierarchii, a prestiż gwałciciela rośnie.

Wykorzystywanie seksualne dzieci

Zbrodnia ta jest uważana za najstraszniejszą ze względu na konsekwencje psychologiczne. Wykorzystywanie seksualne dzieci prowadzi do rozwoju lęku, strachu, nerwowości. Dziecko zamyka się w sobie, przestaje ufać ludziom iw przyszłości może popełniać próby samobójcze. Często ofiary przemocy dorastają później tymi samymi gwałcicielami, którzy podobnie zemszczą się za zbezczeszczone dzieciństwo. Zimno i agresja matki prowadzą do buntu przeciwko kobietom w ogóle i zaczynają postrzegać je jako wrogą i dominującą siłę.

Ochrona dzieci przed przemocą seksualną zapewnia:

 1. Kontrola nad dzieckiem . Musisz być z nim w stałym kontakcie, wiedzieć, gdzie on jest w tym momencie.
 2. Przestrzeganie zaleceń rodziców . Dzieciak powinien wiedzieć, że zbliżanie się do ludzi innych ludzi, zabieranie im czegoś, pozostawienie ich jest surowo zabronione.
 3. Rozmowy z dzieckiem na temat przemocy . Powinien wiedzieć, że są dobre akcenty, ale są złe i "intymne".
 4. Miłość dzieci . Musisz słuchać i słyszeć swoje dziecko, komunikować się z nim, uczyć się nowości, wspierać go.
ofiary przemocy seksualnej

Jak nie stać się ofiarą przemocy seksualnej?

To mit, że tylko piękne i rozpuszczone kobiety stają się ofiarami. Każdy może wpaść w szpony gwałciciela, niezależnie od wyglądu i wieku. Przemoc seksualna i jej ochrona sugerują wyraźne, jednoznaczne i terminowe wyrażenie woli podczas spotkania i w innych podobnych sytuacjach. Ponadto nie jest zbyteczne opanowanie techniki samoobrony i posiadanie w torebce gazowego pojemnika z tobą. Nigdy nie przechodź na emeryturę z nieznanymi mężczyznami, a nawet idź na imprezę z przyjaciółmi, poinformuj krewnych o tym, gdzie i z kim się wybierasz.

Książki o wykorzystywaniu seksualnym

Wśród słynnych dzieł poruszających ten temat są:

 1. "Opóźniona młodość" Kenzaburo Oe . Powieść porusza temat psychologicznej impotencji zgwałconych mężczyzn, obniżenia samooceny, pewności siebie i dalszej alienacji od innych.
 2. "Szept horroru" Somalia Mamo . Produkt porusza problem przemocy seksualnej. Główny bohater po doświadczeniu był na skraju samobójstwa, ale zdecydował się żyć, aby zemścić się na przestępcach i pomóc innym dziewczętom i dziewczętom sprzedać się w niewolę.

Filmy o wykorzystywaniu seksualnym

Filmy z przemocą seksualną demonstrują trudny los ludzi, którzy cierpią z powodu trudów, nędzy i bólu, będąc upokorzonymi. Te zdjęcia obejmują:

 1. "Niewolnictwo" w reżyserii Marco Kreuzpaintnera . Główny bohater filmu, wraz z innymi cierpiącymi, próbuje oprzeć się całej grupie kryminalistów-alfonsów, w szponach, których dotknęły ich siostrę i córkę.
 2. "Wczesne i krótkie lata Sabiny Rivas . " Główna bohaterka pracuje w burdelu, ale marzy o zostaniu śpiewaczką. Dziewczyna stara się przezwyciężyć wszystkie trudności, które pojawiają się na jej drodze i zrealizować swoje marzenie.